W Indiach startuje ogromny projekt budowlany

Rząd Indii ma bardzo ambitny plan odbudowy infrastruktury w jednym z najludniejszych miast w kraju. Pod nazwą Bhendi Bazaar kryje się koncepcja przekwaterowania blisko 20 tysięcy mieszkańców muzułmańskiej enklawy mieszczącej się w południowo-wschodniej części Bombaju do centrum budowlanego, ufundowanego ze skarbu państwa. Projekt przemianowania osiedla składającego się z 250 budynków w przestrzeń służącą wielodzietnym rodzinom ma stanowić początek większej akcji i być impulsem do działania na szerszą skalę. Jego inicjatorom zależy na przekształceniu zrujnowanej architektury w nowoczesne miejsce do życia.

Koszt wykończenia projektu budowlanego według wyliczeń ma wynieść 600 milionów dolarów, przy finansowym wsparciu międzynarodowych i lokalnych inwestorów wyspecjalizowanych w miejskich przebudowach. W ciągu najbliższej dekady inwestycja mająca na celu odbudowę indyjskiej architektury ma zaangażować fundusze o łącznej wartości 4,8 miliarda dolarów! Zdaniem Sambhaji Zende – dyrektora generalnego rządowej instytucji Maharastra Housing – idea rewitalizacji miast rozprzestrzeni się we wszystkich stanach Indii. Nad samą zabudową Bhendi Bazar pracować będą dziesiątki tysięcy ludzi. To jedna z największych deweloperskich inicjatyw w całym kraju, choć w Bombaju podobna myśl przyświeca też kilku innym inwestorom. W planach zagospodarowania przestrzennego jest również całkowita transformacja przedmieść, co sprzyjać ma krzewieniu przyjaźni muzułmańsko-hinduskiej, zaś dla innych miast stanowić wzór i przykład komunalnej współpracy.

Ulica W Bombaju

Ulica w Bombaju / fot. https://pixabay.com/pl/tłum-zatłoczony-ulicy-ludzie-167074/

Przeprowadzka odbędzie się przy współpracy muzułmańskiej społeczności. Mieszkańcy opuszczą dotychczas zajmowane domostwa i tymczasowo przeniosą się do w pełni wyposażonych lokali zastępczych. Pierwszy etap projektu budowlanego ma zostać oddany do użytku w 2018 roku. Aktualnie niecałe 20% obszaru Bhendi Bazaar nadaje się do zamieszkania. Pozostałe budynki uważane są za niebezpieczne z powodu niestabilnej struktury. Ściany wykonano z drewna i cegły, zaś stan techniczny dróg dojazdowy wyklucza transport kołowy. Brak też zabezpieczeń przeciwpożarowych, sprawnych sanitariatów oraz chodników pozwalających na poruszanie się pieszo lub rowerem. Obecna postać osiedla zagraża bezpieczeństwu i zdrowiu mieszkańców, lecz nakłonienie większości z nich do przeprowadzki może zająć deweloperowi wiele tygodni, gdyż potrzebna jest zgoda przynajmniej 70% lokalnej społeczności.

Władze Indii planują tchnąć w stare mury ducha nowoczesności. Poznaj planistyczne umiejętności mieszkańców Półwyspu Indyjskiego i wybierz tanie loty do Delhi.

(Visited 14 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz