Tradycyjne indyjskie stroje

Indie liczą ponad miliard mieszkańców, co zaraz po Chinach czyni je drugim najludniejszym krajem świata. Z tak ogromną liczbą ludności wiąże się duże zróżnicowanie etniczne, kulturowe i religijne. Poszczególne grupy różnią się od siebie nie tylko wyglądem i językiem, ale też obyczajowością i stosunkiem do dziedzictwa narodowego. Ogromne i niejednolite społeczeństwo indyjskie tworzy fascynujący obraz, który chce się obserwować na co dzień. Barwną mozaikę kształtują mieszkańcy z dumną noszący tradycyjne stroje. Właśnie im poświęcony jest niniejszy artykuł.

Salwar kamiz

Salwar Kamiz

Salwar kamiz / fot. https://www.pinterest.com/pin/197384396143615676/

W Indiach, Afganistanie, Pakistanie, Bangladeszu i Nepalu salwar kamiz to tradycyjna forma ubioru, na który składa się salwar – szerokie, długie, bufiaste i zwężane ku dołowi spodnie, podobne do hajdawerów oraz kamiz – luźna koszula przypominająca tunikę. Kobiety noszą do tego zestawu dupattę, czyli rodzaj długiego szala zakrywającego szyję, głowę, piersi i ramiona. Długa koszula będąca elementem męskiego stroju nazywana jest także kurtą. Taki ubiór spotkać można również w krajach arabskich, zaś w Indiach najczęściej w stanach północnych, a zwłaszcza w Pendżabie. Koszula stanowiąca podstawę stroju salwar kamiz nierzadko jest bogato zdobiona. Zarówno u kobiet jak i mężczyzn sięga zazwyczaj za kolana, choć współcześnie spotyka się też krótsze wersje. Nie ma ograniczeń co do sposobu szycia kamiz – materiały i kolorystyka mogą być bardzo różnorodne i fantazyjne. Azjaci, którzy pragną hołdować wielowiekowym tradycjom i jednocześnie podążać za najnowszymi trendami chętnie noszą jednolite spodnie z wzorzystą i misternie przyozdabianą koszulą.

Churidar

Popularnym strojem kobiecym noszonym w Indiach jest churidar lub inaczej ćuridar. Podobny jest nieco do salwar kamiz, również składa się z workowych spodni – szarawarów, luźnej tuniki oraz cienkiego szala – dupatty, z tą różnicą, że churidar noszą przede wszystkim niezamężne dziewczyny. Panie ubrane w takie stroje spotkać można w północnym stanie Pendżab. W taki sposób stroją się też tancerze wykonujący katak – klasyczny, hinduski taniec pochodzący z północy kraju.

Dhoti

Tradycyjnym strojem męskim wywodzącym się z Indii jest dhoti. Składa się na niego upięty w pasie kawałek materiału, najczęściej z bawełny lub z jedwabiu o długości około 4-5 m i 1 m szerokości. Dhoti występuje głównie w jasnych, stonowanych i niekrzykliwych kolorach – białym, szarym, żółtym, jasnobrązowym i beżowym. Barwa szafranowa zarezerwowana jest wyłącznie dla mnichów żyjących w celibacie, którzy podkreślają w ten sposób swoje dążenia do wyzwolenia się z materialistycznego życia i chęć wyrzeczenia się pospolitych myśli i pragnień.

Sari

Sari

Sari / fot. https://www.pinterest.com/pin/352477108314927872/

Na subkontynencie indyjskim bardzo powszechną formą kobiecego ubioru jest sari. To tradycyjny element garderoby, który może być zakładany na kilkanaście różnych sposobów. Sari to kolorowy pas materiału o długości 5-6 metrów, którego się nie zszywa, a jedynie oplata wokół ciała. Najpopularniejszą metodą przewiązywania sari jest zawijanie szaty dookoła talii i pozostawianie jej końca na ramieniu. Sposób noszenia sari zdradza, z jakiej części subkontynentu pochodzi nosząca je dama. Istnieje niewielka liczba zapisów świadczących o pochodzeniu tej części garderoby, jednak jej genezę datuje się na I wiek przed naszą erą.

Choli

Kobiety w Indiach ubierają sari na halkę oraz krótką bluzkę z niewielkimi rękawami – choli. Surowy dress code zabrania pracownicom noszenia choli bez rękawów do biura lub urzędu. Podobna zasada dotyczy nauczycielek akademickich oraz pań pracujących w siłach zbrojnych. Etykieta nakazuje im zakładać bluzki zakrywające ramiona i talię. Choli znana jest mieszkańcom Indii, Pakistanu, Bangladeszu, Sri Lanki oraz innych krajów, w których rozpowszechnione jest sari.

Mundu

Mundu

Mundu / fot. https://www.pinterest.com/pin/304485624782007712/

W południowych Indiach spotkać można kobiety i mężczyzn ubranych w tradycyjny strój regionalny – mundu. To rodzaj białego sarongu – spódnicy upiętej z jednego płata tkaniny z paskiem w innym kolorze, noszącym nazwę kara. Istnieją dwa warianty mundu – kaili mundu, czyli wersja codzienna oraz mundum neriyathum – strój odświętny, do złudzenia przypominający północnoindyjskie sari, lecz z dwoma kawałkami materiału. Różne rodzaje mundu znane są mieszkańcom stanu Kerala, którzy chętnie noszą bogato zdobione kreacje na ważne uroczystości rodzinne, eksponując haft zwany kasavu. Skromniejsze mundu przeznaczone jest do pracy domowej lub w polu. Mężczyźni podwijają je wówczas do góry, zwijając na pół i zatykając na wysokości pasa.

Stroje indyjskie różnią się od siebie pod względem kolorystyki, stylu i sposobu ich noszenia w zależności od regionu, do czego przyczyniają się zmiany klimatyczne. Pod wpływem historycznego panowania Brytyjczyków na terenie całego kraju popularne są spodnie i koszule pochodzące z Europy. Najbardziej tradycyjna forma ubioru to zazwyczaj drapowane tkaniny, takie jak sari w przypadku kobiet i dhoti u mężczyzn.

By poznać fascynującą modę i tradycyjne stroje Indii sprawdź tanie loty do Delhi, a wymarzona podróż stanie się rzeczywistością :)

(Visited 1 537 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz