Świątynia Lotosu

Cały subkontynent indyjski stanowi niezwykłą mozaikę ludów, wierzeń oraz kultur. Spacerując po Delhi możemy bez trudu zauważyć miejsca kultu wzniesione przez przedstawicieli dziesiątków społeczności religijnych. Jedną z największych atrakcji miasta jest ogromna Świątynia Lotosu odwiedzana corocznie przez ponad 70 milionów gości. Bahaicki dom modlitwy stanowi jedną z najbardziej popularnych atrakcji Delhi.

Kontemplacja w wielkim lotosie

Patrząc z zewnątrz trudno zgadnąć, z jaką religią można powiązać tą ogromną konstrukcję. Świątynia Lotosu jest domem modlitwy należącym do bahaizmu. Wiara ta powstała na terenie współczesnego Iranu, jednak obecnie jej wyznawcy rozproszyli się po całym świecie. To właśnie delhijska świątynia uważana jest za najważniejsze i zarazem najpiękniejsze centrum skupiające wokół siebie społeczność bahaicką. Łącząc w swojej doktrynie elementy judaizmu, chrześcijaństwa, islamu i babizmu sprawia, że przedstawiciele wszystkich tych religii mogą wspólnie modlić się w jednej świątyni.

Świątynia Lotosu, Delhi, Indie, new delhi zabytki

Delhi pełne jest przepięknych zabytków – dowiedz się, czego nie można ominąć.

Symbolika architektury

Budowana w okresie od 1980 do 1986 roku, zaprojektowana według koncepcji mieszkającego w Kanadzie irańskiego architekta F. Sahby. Świątynia przypomina w swoim kształcie kwiat lotosu – jeden z najważniejszych symboli religijnych w Indiach. Jego niebywała możliwość rozkwitu nawet w najbrudniejszej wodzie sprawia, iż zarówno buddyzm jak i hinduizm chętnie odwoływały się do tego kwiatu, jako symbolu samodoskonalenia. Świątynia Lotosu wyróżnia się również pośród innych bahaickich domów modlitwy. Jako jedyny nie posiada kopuły wieńczącej całość przypominającej betonowy kwiat.

Zwiedzanie Świątyni Lotosu

Odwiedzając bahaicki dom modlitwy warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Całość wycieczki zajmie około 30-40 minut, podczas których goście będą mogli poznać wszystkie tajemnice tego miejsca. Zwiedzanie jest całkowicie darmowe, a znajdujący się we wnętrzu świątyni wolontariusze odpowiedzą na wszystkie pytania ciekawskich turystów. Należy pamiętać cały czas, że znajdujemy się w świątyni. Modlitwy odbywają się o 10:00, 12:00, 15:00 oraz 17:00. Rytuały zajmują nieco ponad 5 minut, i w tym czasie nie można opuszczać budynku.

Świątynia Lotosu

Świątynia Lotosu / fot. http://www.pinterest.com/pin/141300507028639739/

Obowiązkowy punkt podczas zwiedzania

Świątynia Lotosu jest jedną z najciekawszych atrakcji Delhi. Zarówno bryła zewnętrzna, jak i wystrój z pewnością zainspirują odwiedzających do dalszego poznawania Indii. Z powodu niezwykłej popularności, trudno uniknąć tłumu turystów. Warto jednak poświęcić nieco czasu na poznanie jednej z najciekawszych świątyń tego kraju.

Zaplanuj więcej czasu na zwiedzanie rezerwując bilety lotnicze do Delhi. 

(Visited 357 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz