Świątynia Laxminarayan – Birla Mandir

Do najbardziej zdumiewających budowli w Delhi należy Birla Mandir, stosunkowo młody obiekt kultu dedykowany Lakszmi – hinduistycznej bogini bogactwa i jej mężowi – Wisznu. Budowę świątyni Lakszminarayan rozpoczęto w 1933 roku z inicjatywy zamożnej rodziny Birla. Majestatyczny kompleks z wyraźnie zarysowanymi czerwonymi kopułami wpisany jest w krajobraz dawnej stolicy Indii.

Nazwa Birla Mandir nawiązuje do rozsianych po całych Indiach hinduistycznych konstrukcji sakralnych, wzniesionych przez cenionych przedsiębiorców z domu Birla. Ich cechą wspólną, niezależnie od miasta czy daty powstania, jest materiał budulcowy. Wszystkie budynki finansowane z pieniędzy familii Birla wybudowano z wykorzystaniem białego marmuru. Po sześciu latach otwarcie świątyni zainaugurował Mahatma Gandhi, zachęcając również wyznawców innych religii do odwiedzin nowego miejsca kultu. Birla Mandir wraz z przyległymi do niej zielonymi terenami zajmuje obszar o powierzchni 30 tysięcy metrów kwadratowych, zaś sama zabudowa liczy 2100 metrów kwadratowych.

Birla Mandir

Birla Mandir / fot. https://pixabay.com/pl/temple-birla-temple-290638/

Imponująca świątynia Lakszminarayan została wzniesiona z połączenia białego marmuru z czerwonym piaskowcem przywiezionym z Dżajpuru, Agry i Dżajsalmeru. Wnętrza obiektu zdobią rzeźby ukazujące sceny z indyjskiej mitologii oraz kapliczki poświęcone Sziwie, Krisznie i Buddzie. Nad wszystkimi dziełami sztuki, które podziwiać można na terenie Birla Mandir i w pobliskich ogrodach, pracował zespół rzeźbiarzy pod kierownictwem Acharya Vishwanath Shastri. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje posąg niezwyciężonej Durgi, hinduistycznej bogini. Charakterystyczne zwieńczenie budowli sakralnej z więżą w kształcie iglicy w szczytowym punkcie liczy ponad 48 metrów wysokości. Barwne kopuły widoczne są z wielu zakątków Delhi. Najbliżej położona stacja metra – Ramakrishna Ashram Marg – znajduje się dwa kilometry od głównego wejścia do Birla Mandir. Stamtąd za niewielką opłatą można dojechać rikszą lub taksówką pod samą bramę świątyni.

Marzysz o zobaczeniu miejsca kultu bogini Lakszmi na własne oczy? Wybierz tanie loty do Delhi i udaj się w niezapomnianą podróż do serca Indii.

(Visited 68 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz