Rocznica złożenia świętej księgi sikhów w Złotej Świątyni

Błogosławiony każdy, kto wyznaje, że Bóg jest wieczny – tak brzmi fragment pieśni, którą intonują pielgrzymi przybywający corocznie do Złotej Świątyni w Amritsarze. W tym roku do stanu Pendżab przyjechała rekordowa liczba sikhów – kontynuatorów kultu liczącego na całym świecie blisko 30 milionów wyznawców.

Wraz z początkiem września do miasta Amristar w północno-zachodnich Indiach przybyły setki tysięcy wyznawców sikhizmu, by uczcić 412. rocznicę złożenia świętej księgi Sri Guru Granth Sahib w Złotej Świątyni. Sanktuarium Harimandir Sahib w Pendżabie to dla sikhów najważniejsze miejsce kultu i cel wielu pielgrzymek. Spoczywające tu święte pismo liczy 1430 stron i przeznaczone jest do śpiewania, nie do czytania, podobnie jak Koran. Sikhowie nie uważają jej za księgę służącą do liturgii, lecz jako swoiste guru, dlatego też Sri Guru Granth Sahib nazywana jest przez nich Panią Księgą, Jedenastym Guru lub Ostatnim Guru. Na wolumin składa się literatura duchowa, zbiór hymnów i poezji, a wszystkie z nich spisano w języku Gurmukhi. Święty tom zawiera religijne wskazówki dla wyznawców sikhizmu, porady dotyczące prowadzenia dobrego i bogobojnego życia, a także rozważania na temat tak podstawowych kwestii jak nadawanie imion dzieciom.

Sikhowie

Sikhowie w Amritsarze / fot. https://pixabay.com/pl/sahib-gurudwara-dukhniwaran-patiala-621073/

Kult sikhizmu narodził się w XV wieku w prowincji Pendżab z inicjatywy Guru Nanaka. Termin sikh oznacza uczeń, co wiele mówi o wyznawcach tej indyjskiej religii, bowiem sikhowie wierzą w jednego Boga oraz w to, że wszyscy ludzie są sobie równi. Są też gorliwymi przeciwnikami konfliktów o podłożu wyznaniowym i potępiają podział wiernych na chrześcijan, muzułmanów, żydów i hinduistów. Uważają, że można czcić Stwórcę pod wieloma imionami, nazywając go Allahem, Jahwe, Kryszną lub w jakikolwiek inny sposób. Z islamu zaadaptowano obraz Boga jako wszechmocnej istoty nieposiadającej wizerunku, zaś z hinduizmu praktyki medytacyjne, wiarę w reinkarnację i możliwość połączenia się z bóstwem poprzez medytację. Sikhowie przestrzegają zasad etyki, restrykcyjnej diety i ścisłych zaleceń dotyczących ubioru. Najliczniejsza grupa wyznaniowa zamieszkuje Indie, a dokładniej stan Pendżab, choć kilkumilionowa diaspora mieści się też na terenie Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, reprezentując mniej ortodoksyjną odmianę sikhizmu.

Najpiękniejsze zabytki w Amritsar i pozostałych miastach północnych Indii poznasz wybierając tanie loty do Delhi.

(Visited 27 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz