Rekordy ustanowione w Indiach

Mieszkańcy kraju położonego na subkontynencie indyjskim lubią rywalizację, dlatego chętnie zapisują się na kartach historii oraz w Księdze rekordów Guinnessa. Co takiego jest w tym państwie, co sprzyja ustanawianiu najlepszych wyników? Być może nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Indie są drugim najludniejszym krajem świata, zaś Hindusi słyną ze swojej pomysłowości i determinacji. Również położenie geograficzne i klimat wysuwają Indie na prowadzenie w wielu dziedzinach. Poznajcie najciekawsze rekordy wyznaczone w tym zakątku Azji Południowej.

Największa na świecie lekcja jogi

Międzynarodowy Dzień Jogi to wyjątkowa okoliczność przypadająca w dniu 21 czerwca. Podczas tego szczególnego festiwalu miłośnicy starożytnego systemu filozoficznego postanawiają uczynić coś niesamowitego, aby wypromować tę formę aktywności fizycznej i duchowej. Z tej okazji w 2015 roku w obecności premiera Indii Narendra Modiego tysiące osób partycypowało w ustanawianiu nietypowego rekordu Guinnessa. W najliczniejszej na świecie lekcji jogi uczestniczyło aż 35 985 osób z całego świata! Adepci przybyli na to wydarzenie z 84 różnych krajów. To oczywiście nie koniec imponujących statystyk. Maty do ćwiczeń rozłożono na odcinku o długości 1,4 kilometra! Tłumna impreza została zorganizowana pod gołym niebem, naprzeciwko siedziby indyjskiego rządu. Czy istnieje lepszy sposób na promocję miasta i zdrowego stylu życia? Na bulwarze Rajpath słynącym z organizacji ważnych ceremonii państwowych zgromadzono 5 tysięcy członków indyjskich sił zbrojnych, a także 5 tysięcy najmłodszych uczestników w wieku szkolnym. Zwolennicy jogi po raz kolejny udowodnili, że nie ma dla nich żadnych barier. Lekcję na świeżym powietrzu poprowadziło 4 instruktorów, których polecenia wyemitowano na 32 ekranach LED w dwóch językach – hindi i angielskim. Podczas spotkania zademonstrowano łatwe do wykonania pozycje klasycznej jogi. W tym samym dniu podobne wydarzenia odbyły się w Pekinie, Kuala Lumpur, Paryżu i Bangkoku, gdzie pobito dotychczasowy rekord Guinnessa w tej dziedzinie.

Lekcja Jogi

Największa na świecie lekcja jogi / fot. https://pl.pinterest.com/pin/63965257184721038/

Najwyższe temperatury

Mieszkańcy miasta Phalodi w stanie Radżastan padli ofiarami rekordowej fali upałów. Wysokie temperatury są charakterystyczne dla Indii o tej porze roku, jednak tak uciążliwego żaru tubylcy nie spodziewali się od lat. Kulminacja gorąca nastąpiła 19 maja 2016 roku. W północno-zachodniej części kraju termometry pokazały tego dnia aż 51 stopni Celsjusza! Wraz z nadejściem lata meteorolodzy ostrzegali mieszkańców i turystów przed intensywną spiekotą. Roczna amplituda temperatur powietrza oscylująca wokół 40 stopni Celsjusza nikogo nie dziwi w tym regionie, jednak ciepło rzędu 50 stopni jest tu niespotykanym zjawiskiem. Dotychczasowy rekord z 1956 roku wyniósł dokładnie 50,6 stopni Celsjusza. Pustynne tereny Indii od wielu lat dotykają niebezpieczne dla życia i zdrowia temperatury i nie zapowiada się, aby wkrótce miało się to zmienić. Ochłodzenie przychodzi wraz z nadejściem pory monsunowej, czyli w połowie czerwca.

Phalodi

Rekordowe upały w Phalodi / fot. https://pl.pinterest.com/pin/385268943104996253/

Najliczniejsza gra w przeciąganie liny

Pamiętacie z okresu dzieciństwa zespołową grę w przeciąganie liny? Reguły rywalizacji są bardzo proste. Na dwóch przeciwnych końcach liny ustawiają się dwie grupy o zbliżonej liczbie uczestników. Środek liny wyznacza wstążka, którą należy przeciągnąć na swoją stronę. Wygrywa najsilniejszy zespół. Mieszkańcy Indii są prawdziwymi mistrzami tej popularnej zabawy, co zaowocowało ustanowieniem nowego rekordu Guinnessa w tej właśnie konkurencji. Sportowcy jednego z najludniejszych krajów świata nie mają sobie równych. W indyjskim stanie Gudźarat z okazji dorocznego święta sportu Khel Mahakumbh zebrano aż 4672 osób chcących uczestniczyć w turnieju przeciągania liny. Niecodzienne zmagania odbyły się pod nadzorem Międzynarodowej Federacji Przeciągania Liny, dbającej o przestrzeganie reguł gry. Rozgrywki odbyły się w lutym 2016 roku na specjalnie do tego wyznaczonym placu, który został dodatkowo podzielony na plansze przeznaczone dla poszczególnych drużyn. Wszystkie zespoły rywalizowały ze sobą w tym samym czasie. Zwycięzcami konkursu się ekipy JP Arts i Science College. Udało im się pobić poprzedni rekord wyznaczony w 2012 roku przez 1574 sportowców w Nowym Jorku. Ta osobliwa forma aktywności rozgrywana była pięciokrotnie podczas igrzysk olimpijskich. W latach 1900, 1904 i 1908 stanowiła nawet jedną z konkurencji lekkoatletycznych. Hindusi nadal kultywują pradawną tradycję przeciągania liny. Co ciekawe, ten sposób spędzania wolnego czasu znany był już w starożytnym Egipcie i Grecji, zaś jego popularyzacja nastąpiła dopiero na przełomie XIX i XX wieku w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Najstarszy maratończyk

Pan Fauja Singh z Indii urodzony w Prima aprilis w 1911 roku jest najstarszym znanym biegaczem na świecie. Rekord pobił w 2012 roku zapisując się na listę edynburskiego maratonu. Sportowiec mający obecnie 105 lat swoją pasję rozwijał już jako nastolatek, jednak pierwsze sukcesy na tym polu zaczął osiągać dopiero w wieku 89 lat, gdy osiedlił się w Szkocji. Tuż po przeprowadzce brał udział w maratonach w różnych zakątkach świata. W swoim życiu pięciokrotnie przebiegł trasę w Londynie, raz w Toronto i raz w Nowym Jorku. Co jest sekretem świetnej kondycji i długowieczności pana Fauja Singh? Jego zdaniem klucz do sukcesu to jedzenie curry z imbirem, picie parzonej herbaty oraz codzienny trening w postaci przebiegnięcia dystansu o długości 16 kilometrów. Skończę biegać dopiero gdy umrę – dodaje z uśmiechem maratończyk.

Maratończyk

Pan Fauja Singh – najstarszy maratończyk / fot. https://pl.pinterest.com/pin/210613720053314815/

Najwięcej posadzonych drzew

 Stan Uttar Pradesh w Indiach również zapisał się na kartach Księgi rekordów Guinnessa. Aż 800 tysięcy wolontariuszy podjęło się zasadzenia 50 milionów drzew w ciągu zaledwie 24 godzin! Aktualny rekord ustanowiono w 2013 roku w Pakistanie. Członkowie komisji Guinness World Record wciąż nie zakończyli prac związanych z zatwierdzeniem pobitego wyniku, ale na tę chwilę prawdopodobne jest, iż w Indiach zgromadziło się najwięcej uczestników biorących udział w szczytnym projekcie. Drzewa zostały zasadzone wzdłuż indyjskich dróg krajowych, autostrad, torów kolejowych oraz na obszarach leśnych. Dla wolontariuszy istotna była troska o prawidłowe ugruntowanie roślin, ponieważ część z nich może się nie przyjąć z powodu suszy lub chorób. Drzewa mają być stale kontrolowane za sprawą monitoringu lotniczego. Rząd Indii nie ustaje w staraniach o poprawę jakości powietrza, ponieważ aż sześć z dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast świata znajduje się właśnie w tym kraju.

Zwiedzanie rekordowego państwa warto rozpocząć od Delhi, wybierając tanie połączenia lotnicze.

(Visited 47 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz