Odżywianie według zasad Ajurwedy

Ajurweda znana jest głównie osobom praktykującym jogę, choć ten niekonwencjonalny system medycyny indyjskiej z roku na rok zyskuje na popularności. To, co odróżnia drogę ajurwedyjską od innych sposobów odżywiania to indywidualne podejście do każdego człowieka odzwierciedlane przy doborze diety. W 1979 roku Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją jako koncepcję zdrowia i terapii.

Termin „Ajurweda” z języka indyjskiego oznacza „wiedzę o życiu”. Jako że w sanskrycie „życie” jest synonimem „zdrowia”, system wartości zapoczątkowany w starożytności obejmuje zasady dotyczące stanu fizycznego, psychicznego i duchowego jednostki. Osoby podążające drogą ajurwedyjską świadomie wybierają najcenniejsze produkty spożywcze, kierując się smakiem, zapachem, temperaturą, kolorem i ich właściwościami odżywczymi. Zgodnie z prastarą definicją zdrowia, pełną sprawność organizmu wyraża bowiem nie brak symptomów chorobowych, lecz stan dobrego samopoczucia.

Ajurweda2

Odżywianie według zasad Ajurwedy / fot. http://www.pinterest.com/pin/214695107206779201/

Medycyna ajurwedyjska bazuje na naturalnych metodach leczenia, wykorzystuje uzdrawiające masaże, ziołolecznictwo, zbiegi mające za zadanie oczyszczenie ciała z toksyn, regenerację organizmu i dietę dostosowaną do indywidualnych potrzeb i wydajności układu trawiennego. Wielu praktyków drogi ajurwedyjskiej traktuje ją jako system filozoficzny. Starożytni indyjscy uczeni wierzyli, że prawidłowy sposób odżywiania jest nieodłącznym elementem procesu zdrowotnego zapewniającego długowieczność. Masaż ma zbawienny wpływ na wszystkie części ciała – ułatwia przyswajanie i trawienie pokarmu, pobudza krążenie krwi, działa leczniczo w przypadku stanów zapalnych lub opuchlizny i uwalnia umysł od stresu. Stosując się do zasad starożytnej indyjskiej medycyny warto uzupełnić swój dzienny grafik o praktykę jogi i ćwiczeń oddechowych.

Odpowiednio skomponowana dieta według zasad ajurwedyjskich uwzględnia typ ciała – Prakriti oraz występujące w nim zaburzenia – Vikriti. Prakryti w hinduizmie oznacza początkową, pierwotną naturę człowieka z którą każdy z nas się rodzi. Na tej podstawie Ajurweda określa wrodzone tendencje do przyswajania pokarmów, wyróżniając dziwięć typów ciała, w tym trzy podstawowe – Vata, Pitta, Kapha oraz typy dwoiste – Vata-Pitta, Pitta-Vata, Pitta-Kapha, Kapha-Pitta, Wata-Kapha, Kapha-Vata.

Przykładowo typ Vata charakteryzuje szczupła budowa, zmienność nastrojów i nieregularne występowanie głodu. Pitta to najczęściej osoba o rudych, jasnobrązowych lub blond włosach z wyraźną awersją do upałów, obdarzona bystrym umysłem i nierzadko posiadająca piegi. Typ Kapha ma głęboki, długi sen, solidną budowę, spokojny temperament i skłonność do tycia. W rzeczywistości charakterystyka typów ciała jest znacznie dłuższa, zaś jej określenie niełatwe. Niewiele jest osób, które reprezentują wyłącznie jeden typ psychofizyczny.

Prawidłowe określenie Prakryti pozwala na dobranie odpowiednio zbilansowanej diety, terapii medycznej i rodzaju aktywności fizycznej, którą powinien stosować pacjent, aby uniknąć schorzeń, na jakie najbardziej podatny jest jego organizm. Ajuwerdę od podstaw można poznać na rozmaitych kursach urządzanych w Indiach – tanie loty do Delhi znacząco ułatwią organizację podróży, która odmienia życie.

(Visited 113 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz