New Delhi – zabytki

Stolica Indii zdecydowanie robi wrażenie, szokuje i zadziwia. Kolorowo ubrani mieszkańcy, szalony ruch uliczny oraz monumentalne zabytki Delhi – wszystko to trzeba zobaczyć na własne oczy. Szczególnie ten ostatni element sprawia, że Delhi jest tak atrakcyjne. Spacerując ulicami miasta można bowiem natknąć się na prawdziwe perły, które jednak często lata swojej świetności mają za sobą, a teraz stoją zapomniane i zaniedbane. Te największe jednak są bardzo łatwo dostępne i niezwykle popularne.

Świątynia Lotosu, Delhi, Indie, new delhi zabytki

Świątynia Lotosu, Delhi, Indie / fot. Nikkul@wikimedia

Za murami Czerwonego Fortu

Reprezentujący najciekawsze zabytki Delhi, Czerwony Fort to obiekt, którego nie można pominąć przy zwiedzaniu stolicy Indii. XVII wieczny kolos, mający ponad 2,5 kilometra rozpiętości został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stał się także symbolem oswobodzenia Indii z rąk Brytyjczyków i uzyskania niepodległości w 1947 roku. Wcześniej był bowiem kwaterą wojsk brytyjskich. Dla zwiedzających został otwarty w 2003 roku, a w jego murach codziennie odpoczywają tysiące ludzi, uciekający od ulicznego zgiełku i wrzawy.

Miejsce, gdzie każdy może oddać się modlitwie

Będąc w New Delhi, zabytki sakralne są tym, co najbardziej przyciąga i fascynuje. Spośród nich, chyba najbardziej znana i charakterystyczna jest Świątynia Lotosu, największa bahaistyczna świątynia Indii. Bahaizm podkreśla duchową jedność całej ludzkości, w związku z tym każdy, kto przyjdzie się tu pomodlić, powinien czuć się swobodnie. Bez względu na wyznanie. Wygląd budowli zainspirowany jest kwiatem lotosu, a górna jej część składa się z 27 płatków. Świątynia może pomieścić 2,5 tysiąca osób, a przed jej wejściem codziennie ustawiają się ogromne kolejki.

Akshardham – świątynia pachnąca nowością

W New Delhi zabytki wcale nie muszą być datowane na kilka wieków wstecz, aby przyciągać turystów. Takim przykładem jest Akshardham. To niezwykła, największa hinduistyczna świątynia na świecie, wobec której nikt nie pozostaje obojętny. W odróżnieniu od innych zakątków Delhi, jest tu niezwykle czysto i zielono, choć równie tłoczno – szczególnie w weekendy. Tereny wokół Akshardhamu zmieniono w przepiękne ogrody, a oprócz samej świątyni, można tu także obejrzeć wyświetlane filmy, przepłynąć się łódką, a wieczorem obejrzeć spektakl muzyki i światła odbywający się przy fontannie. Wstęp jest bezpłatny, jednak na teren świątyni nie można wnosić telefonów ani aparatów fotograficznych, w związku z czym jedyną pamiątką po pobycie w tym miejscu może być kupione na miejscu zdjęcie świątyni oraz niezapomniane wspomnienia. Co ciekawe, ten ogromny obiekt otwarto dopiero w 2005 roku, po 5 latach budowy.

Muzułmańska potęga

Dżami Masdżid to kolejny obiekt w delhijskim zestawieniu „naj”. Największa muzułmańska budowla sakralna w Indiach może na swoim dziedzińcu pomieścić nawet 25 tysięcy osób. Zbudowana na polecenie Szahdżahana, tego samego władcy mogolskiego, który nakazał budowę Tadź Mahal, od kilku wieków zachwyca wszystkich odwiedzających. Jest zbudowany z czerwonego piaskowca oraz białego marmuru, posiada dwa ponad 40-metrowe minarety i wznosi się majestatycznie na wzgórzu w centrum starego Delhi.

W cieniu majestatycznego spadku po Mogołach

Grobowiec Humajuna, reprezentujący wczesny styl Mogołów, czyli połączenie sztuki indyjskiej i perskiej wybudowano w 1572 roku na polecenie wdowy po władcy Humajunie. W 1993 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i od tej pory nieustannie przyciąga turystów i miejscowych. Piękny, wielki, a jednocześnie skromny – tak opisują go Hindusi. Uwielbiają tu przychodzić i odpoczywać w cieniu jego chłodnych murów, może więc warto się do nich przyłączyć?

Grobowiec Humajuna, Delhi, Indie, New Delhi zabytki

Grobowiec Humajuna, Delhi, Indie / fot. breic@wikimedia

Pomimo ogromnego zainteresowania ze strony turystów, miasto cały czas zadziwia. Nawet tych, którzy odwiedzają je po raz kolejny i myślą, że znają je znakomicie. Jedno jest pewne – stolica Indii od wielu wieków fascynuje, inspiruje i wciąż wiele jest w niej do odkrycia. Nie zwlekaj, już dziś sprawdź oferty na tanie loty do Delhi z Polski.

(Visited 239 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz