Mauzoleum Humajuna

Grobowiec Nasira ad-Din Humajuna, władcy z dynastii Wielkich Mongołów to szczególny obiekt położony w Nowym Delhi i pierwsze tego typu mauzoleum na subkontynencie indyjskim. Grób islamskiego monarchy wraz z przyległymi ogrodami uplasował się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1993 roku. Kompleks powstały w 1572 roku łączy w sobie hinduski  i perski styl, a także stał się inspiracją do powstania słynnej Świątyni Miłości – Tadź Mahal.

Szesnastowieczny mongolski władca Nasir ad-Din Humajun nie miał łatwego życia. Po objęciu tronu po ojcu Baburze w 1530 roku, toczył nieustanne walki o władzę w Delhi. W 1539 roku został pokonany przez Szer Szaha Suri, który zajął jego miejsce i przez najbliższe pięć lat rządził krajem. Humajun powrócił do Indii dopiero w 1555 roku, po śmieci swego oponenta. Rok później zmarł tragicznie wskutek upadku ze schodów w pałacowej bibliotece. Koronę przejął wówczas jego trzynastoletni syn Akbar.

Grobowiec3

Mauzoleum Humajuna z lotu ptaka / fot. http://www.pinterest.com/pin/440789882252381309/

Grobowiec2

Grobowiec Humajuna / fot. http://www.pinterest.com/pin/401875966719760788/

Budowę kompleksu o imponującej wielkości rozpoczęto w połowie XVI wieku z inicjatywy Hamidy Banu Begum – perskiej małżonki Humajuna, stąd też wpływy architektury Starożytnego Iranu w konstrukcji mauzoleum. Wysokie sklepienie kopuły, silnie podkreślona środkowa oś, strzeliste łuki, połączenie białego i czerwonego marmuru to cechy charakterystyczne perskiego stylu.

Grobowiec Humajuna uważany jest za jeden z ważniejszych zabytków Nowego Delhi. Mauzoleum znajduje się w pobliżu stacji kolejowej Hazrat Nizamuddin. Wstęp do obiektu kosztuje 250 rupii indyjskich, czyli nieco ponad 13 złotych. Bilet upoważnia również do wejścia na teren ogrodów. Należy zarezerwować sobie przynajmniej godzinę na spacer po imponującym parku, a także na zwiedzenie znajdujących się tu grobowców późniejszych mongolskich władców.

Ogród okalający mauzoleum zajmuje trzydzieści hektarów, podzielonych na cztery obszary, z których każdy podzielono na kolejne równe części. Pełno tu drzew, ozdobnych krzewów oraz egzotycznych kwiatów, sprowadzanych z najdalszych zakątków Indii. Aleje spacerowe przecina sieć kanałów wodnych, znikających tuż pod grobowcem. Nawiązują do wersetu Koranu, opisującego rzeki płynące pod ogrodami raju.

Teren, na którym znajduje się kompleks ogrodowy położony jest w centrum miasta, jedynie czterdzieści minut drogi od głównego lotniska, obsługującego wszystkie loty do stolicy. Do mauzoleum Humajuna można dojechać taksówką lub rikszą, kursującą niemal z każdego zakątka Delhi, do którego dotrzeć można rezerwując bilety lotnicze do Delhi z Polski.

(Visited 157 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz