Kutb Minar

Pierwszą muzułmańską budowlą powstałą w Delhi jest meczet Kuwwat-al-Islam, wzniesiony w XIII wieku z rozkazu sułtana Kutb-ud-din-Ajbaka, choć budowę monumentalnej świątyni zlecono już z końcem XII wieku. Tuż obok niego stanął imponujący minaret Kutb Manar, do dziś uchodzący za jedną z największych architektonicznych atrakcji północnych Indii.

Kutb Minar

Kutb Minar / fot. https://www.pinterest.com/pin/208432288977229547/

Potężna baszta zbudowana z czerwonego i żółtego piaskowca, pokryta żłobionymi zdobieniami, wznosi się na wysokości 73 metrów. Malownicze żłobkowania znajdują się na trzech z pięciu kondygnacji minaretu. Średnica podstawy budynku wynosi 14 metrów, u szczytu zaś – 2,5 metra. Niegdyś Kutb Manar pełnił funkcję wieży strażniczej, strzegąc położonego obok zespołu świątynnego. Później miejsce to upodobali sobie samobójcy, przysparzając budowli złej sławy.

W 1993 roku minaret wraz z sąsiadującymi obiektami uplasował się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W skład stanowiska archeologicznego wchodzą pozostałości meczetu Kuwwat-al-Islam, pobliskie grobowce oraz portal Ala’i Darwaza z 1331 roku – misternie zdobione drzwi wiodące do świątyni. Cały kompleks religijny został wybudowany z materiałów pozyskanych z blisko dwudziestu świątyń hinduistycznych.

Jeśli hcesz zobaczyć Kutb Minar na własne oczy, sprawdź bilety lotnicze z Polski do Delhi  i już dziś zacznij planować swoją podróż życia.

(Visited 121 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz