Kolorowe i radosne święto Diwali

Diwali jest z całą pewnością jednym z największych, najciekawszych i najbardziej hucznie obchodzonych świąt w Indiach. Potocznie nazywane jest Festiwalem Światła. Jego duchowe znaczenie oparte jest na świadomości, iż każdy człowiek posiada w sobie wewnętrzne światło. Obchody Diwali upamiętniają zwycięstwo dobra nad złem, wygraną światła nad mrokiem.

Kolorowe lampiony - Diwali lamp

. Kolorowe lampiony

Jak twierdzi legenda, święto Diwali zostało zapoczątkowane w Indiach tysiące lat temu za czasów panowania króla Lorda Rama. Według ustnych przekazów został on wygnany z królestwa przez swojego ojca na żądanie własnej macochy, która pragnęła by jej rodzony syn zasiadł na tronie. Lordowi Ramowi w wygnaniu towarzyszyła przepiękna żona Sita oraz mężny brat Lakshme. Podczas wędrówki w nieznane urodziwa małżonka została przyuważona przez złowieszczego demona Ravana, który w pierwszym możliwym momencie uprowadził Sitę do swojego domu w Lanka. Lord Ram, aby odzyskać ukochaną żonę, zwerbował do pomocy słynnego małpiego wojownika Hanumana oraz jego olbrzymią armię żołnierzy. Zbudowali razem ogromny kamienny most łączący Indie z Lanką, gdyż chcieli w ten sposób przekroczyć dzielący te dwa państwa ocean. Podczas bardzo brutalnej wojny i wielu zmagań Lord Ram przekuł serce demona Ravana złotą strzałą i tym samym odzyskał ukochaną żonę. Po wielu latach na wygnaniu oraz pokonaniu przeciwnika, wygnany władca i jego towarzysze powrócili w rodzinne strony. Gdy mieszkańcy królestwa dowiedzieli się o planowanym powrocie swojego prawowitego władcy, oświetlili wszystkie drogi prowadzące do miasta świecami i światełkami, by zagubieni wygnańcy mogli znaleźć bez problemu kierunek powrotny.

Według naszego kalendarza, święto Diwali przypada pomiędzy październikiem i listopadem. Rozpoczyna się ono tak zwanej nocy bez księżyca. Z tym właśnie faktem wiąże się najważniejsza tradycja – zapalanie świeczek Diyas. Członkowie indyjskich rodzin zapalają małe, najczęściej ręcznie robione świeczuszki wypełnione specjalnym olejem i rozstawiają je w całym domu, aby rozświetlić mrok nocy. Te poczynania symbolizują właśnie wygraną światła nad ciemnością.

Świeca Diyas - Diwali

Świeca Diyas

Święto to jest także powodem do wielkich uroczystości, hucznej zabawy i wzmożonego handlu. Kobiety przebierają się w kolorowe, misternie upięte kostiumy, zakładają bogatą ozdobną biżuterie, a ich ręce pokryte są kunsztownymi indyjskimi wzorami.

Dla Handlarzy dekoracji oraz małych ręcznie robionych świeczek Diyas okres ten jest czasem największej sprzedaży i ogromnego ruchu. Lokalne ryneczki mają do zaoferowania różnorakie kolorowe lampki, latarnie oraz świeczki, którymi rodziny wedle tradycji dekorują swoje domostwa. Im bardziej kolorowy i oświetlony dom, tym lepiej.

W domach tworzone są małe ołtarzyki czczące boginię dobrobytu Lakshmi. Rodziny dekorują swoje domy, ustawiają ołtarze udekorowane czerwonym obrusem, żółtymi kwiatami, świeczkami oraz rozstawiają wszędzie posążki bogów.

Diwali jest pięciodniowym świętem, z którym wiąże się mnóstwo innych tradycji. Naturalnie różnią się one od regionu państwa, ale najważniejsze z nich pozostają niezmiennie kultywowane przez miejscową ludność. Pierwszy dzień jest czasem przygotowania domu. Mieszkańcy Indii wierzą, że gdy w ich domu będzie panował nieskazitelny porządek zachęci to boginię Lakshmi do przestąpienia ich progów i sprawienia, iż w ich rodzinie zagości szczęście, zdrowie oraz dobrobyt. Dzień ten wiąże się także z tradycją kupowania złotych przedmiotów oraz przyrządów kuchennych, co według legend symbolizować ma właśnie dostatek.

Drugiego dnia wszyscy członkowie rodziny godzinami dekorują domy lampkami oraz świecami Diyas. Kobiety tworzą także na progu domostw misterne mozaiki z kolorowego proszku, które według tradycji mają powitać gości i zachęcić boginię Lakshmi, by przestąpiła progi domostwa. Dzieła te nazywane są Rangoli. Są one efektem wielogodzinnej pracy, gdyż wymagają ogromnej koncentracji oraz precyzji.

Przepiękne Rangoli - Diwali

Przepiękne Rangoli

Trzeci dzień należy do głównych obchodów Diwali. Rodziny zbierają się w świątyniach na Lakshmi puja, to jest modlitwę do bogini Lakshmi, po której następują ogromne uczty oraz nocne świętowanie przy fajerwerkach, które swoimi kolorami rozświetlają niebo.

Czwarty dzień Diwali rozpoczyna nowy rok. Jest to okazja, by wraz z rodziną i przyjaciółmi zasmakować niesamowitych indyjskich słodyczy kupowanych na ogromnych bazarowych stoiskach oraz wymienić się prezentami oraz życzeniami na nadchodzący nowy rok. Jedną z tradycji tego święta jest także dzielenie się z bliskimi przepysznymi smakołykami i słodkościami. Najmłodsi członkowie rodziny udają się nawet do sąsiednich domów z tacami pełnymi rarytasów, by wraz z sąsiadami wspólnie uczcić to święto.

Ostatniego dnia kultywowana jest bardziej rodzinna tradycja, a mianowicie wizyta, którą składają bracia swoim zamężnym siostrą, które witają swoje rodzeństwo miłością i obfitym tradycyjnym posiłkiem.

Obchody tegorocznego Diwali rozpoczną się w środę 11 listopada i będą trwały pięć dni, aż do niedzieli 15 listopada. Jeśli planujesz egzotyczną podróż i kupujesz bilety lotnicze z Polski do Delhi postaraj się, aby wypadła ona właśnie na ten czas. Obchody Diwali to niesamowite przeżycie! Nie będziesz żałował! :)

(Visited 256 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz