Kalendarium świąt indyjskich

Indyjskie kalendarium wypełnione jest po brzegi uroczystościami religijnymi. Większość ceremonii związana jest z obrzędami hinduistycznymi, choć w kalendarzu nie brakuje również muzułmańskich i chrześcijańskich świąt. Wiele wydarzeń integruje wszystkich mieszkańców Indii, niezależnie od deklarowanego wyznania. Niektóre z rytuałów mają charakter regionalny, inne z kolei praktykowane są na terenie całego kraju. Planując urlop w Indiach warto zapoznać się z kalendarium na nadchodzący rok.

Styczeń

Nowy Rok – obchodzony 1 stycznia przez indyjskich chrześcijan oraz tych, którzy ulegli wpływom europejskiej tradycji. W całym kraju jest to też dzień wolny od pracy.

Makara sankranti – hinduistyczne święto, podczas którego celebruje się przejście Słońca na półkulę północą. Obrządek wywodzi się z kultu solarnego, silnie kultywowanego w Indiach. Mieszkańcy Indii uważają ten dzień za najbardziej pomyślny w roku, dlatego też 14 stycznia puszczają latawce ku czci Saraswati – bogini mądrości. W niektórych częściach kraju w dniu Makara sankranti dekoruje się bydło oraz karmi zwierzęta rytualnymi potrawami.

Obchody święta Pongal

Obchody święta Pongal / fot. http://www.pinterest.com/pin/565835140655309604/ 

Pongal – południowy odpowiednik Makara sankranti, czterodniowe święto plonów, wyznaczające koniec żniw w indyjskim stanie Tamil Nadu. Z obchodami uroczystości o dożynkowym charakterze wiąże się przygotowanie tradycyjnej, jednogarnkowej potrawy – pongalu. Głównymi składnikami świątecznej mikstury symbolizującej dostatek są ryż, cukier palmowy i mleko.

Dzień Republiki Indii – datowane na 26 stycznia, drugie po Dniu Niepodległości narodowe święto, upamiętniające uniezależnienie się od Wielkiej Brytanii w 1950 roku. Wówczas to w Delhi odbywa się coroczna parada z udziałem najważniejszych urzędników państwowych.

Lohri – hinduistyczne święto o charakterze dożynkowym, celebrowane w środku stycznia w Pendżabie oraz na północy kraju. Podczas Lohri rozpala się ogromne ogniska oraz śpiewa tradycyjne pieśni.

Luty

Rawidas dźajanti – urodziny hinduskiego przywódcy religijnego Rawidasa – założyciela ruchu rawidasi, czczonego przez jego członków jako guru. Jako jeden z pierwszych w kraju, przeciwstawiał się dyskryminacji na tle kastowym. Święto obchodzone jest w północnych Indiach w połowie lutego.

Wasantapańćami – święto obchodzone dorocznie piątego dnia miesiąca magh według hinduskiego kalendarza, czyli na przełomie stycznia i lutego. Poświęcone jest hinduskiemu bóstwu Saraswati – patronce nauki i sztuki. Uroczystość znana jest także pod nazwami Wasant Panćami, Vasant Panchami, Basant Panchami, Śri Pańkami lub Saraswatipudźa.

Mahaśiwaratri lub Śiwaratri – Wielka Noc Śiwy, najważniejsze święto w roku dla wyznawców monoteistycznego odłamu hinduizmu, uznającego Śiwę za jedynego boga. To dzień postny i ogólnokrajowa uroczystość, upamiętniająca małżeństwo Śiwy z boginią Parwati.

Holi – obchodzone na przełomie lutego i marca hinduistyczne święto radości i wiosny. Celebracja w północnych Indiach rozpoczyna się corocznie w dniu pełni księżyca. Holi nazywane jest Festiwalem Kolorów z powodu tradycji obsypywania przyjaciół barwnym proszkiem – gulal, wytwarzanym z sezonowych kwiatów. Więcej o Holi.

Marzec

Ugadi – początek hinduskiego, słonecznego Nowego Roku, obchodzony w stanach Karnataka i Andhra Pradesh. Bogobojni Hindusi wierzą, że stworzyciel Brahma rozpoczął kreowanie wszechświata pierwszego dnia miesiąca ćajtra, czyli według kalendarza gregoriańskiego w okolicy 22 marca. Przygotowania do Ugadi obejmują codzienne modlitwy, porządki w domostwach, zakup nowego ubrania, zażycie rytualnej kąpieli oraz gotowanie sześciu symbolicznych potraw. Kulminacyjnym punktem programu jest wystawna uczta, w której uczestniczy cała rodzina.

Rangoli

Tradycyjny ornament – rangoli / fot. http://www.pinterest.com/pin/220535712975844451/

Gudi Padwa – odpowiednik Ugadi, świętowany w stanie Maharastra na przełomie marca i kwietnia. Jednym z noworocznych zwyczajów jest dekorowanie domostw kwiatami w jaskrawych barwach, takich jak żółć, róż i fiolet. Domownicy dekorują wejścia mieszkań kolorowymi ozdobami, tworzonymi z piasku, ziaren zbóż i płatków kwiatów. Tradycyjny ornament nosi nazwę „rangoli”. Nietrwałe materiały wykorzystywane w dekoracjach, pozyskiwane z kory drzew lub roślin symbolizują przemijanie.

Kwiecień

Ramanawami – hinduistyczne święto narodzin boga Ramy, znane też pod nazwami Ramnauoami, Rama navami i Rama dźajanti. Według kalendarza księżycowego obchody Ramanawami przypadają w dziewiąty dzień miesiąca ćajtra, czyli w kwietniu według kalendarza gregoriańskiego.

Puthandu – zwane inaczej Varuda pirappu to Nowy Rok obchodzony w stanie Tamil Nadu i urzędowe święto na Sri Lance. Przypada w pierwszy dzień tamilskiego kalendarza, czyli 14 kwietnia.

Wesak

Wesak – Dzień Buddy / fot. http://www.pinterest.com/pin/102527328991624917/

Maj

Budda Purnima – święto nazywane niekiedy Wesak i lepiej znane jako uroczystość narodzin, oświecenia i śmierci Buddy. Obchody Dnia Buddy corocznie odbywają się w maju na terenie Indii i Indonezji.

Milad an-Nabi lub Mawlid – muzułmańskie święto upamiętniające narodziny proroka Mahometa.

Czerwiec

Rath Yatra – Święto Powozów i hinduistyczny festiwal, połączony z procesją pojazdów, wiozących figury Kryszny, Subhadry i Balaramy. Ceremoniał pierwotnie organizowany był w mieście Puri w indyjskim stanie Orisa, położonym nad Zatoką Bengalską.

Lipiec

Naag Panchami lub Nag Pańkami – święto poświęcone tysiącgłowemu wężowi Ananta – Nieskończonemu, na którym spoczywa uśpiony bóg Winszu, ukryty pomiędzy światami. Ta fantazyjna legenda idzie w parze z przesądem, jakoby węże posiadają moc panowania nad monsunowymi deszczami, występującymi na terenie Indii. W dniu hinduistycznego święta mieszkańcy składają drobne ofiary na ołtarzach z wizerunkiem Ananta.

Sierpień

Onam – święto plonów o charakterze dożynkowym, celebrowane w indyjskim stanie Kerala. Obchody zwykle przypadają w sierpniu i trwają cztery dni. Wówczas to odbywają się uliczne procesje oraz wyścigi łodzi w kształcie węży, a miejscowe grupy teatralne odgrywają inscenizacje związane z mitologicznym królem-demonem o imieniu Mahabali.

Kryszna

Figura boga Kryszny / fot. http://www.pinterest.com/pin/43206477647441122/

Krysznadźanmasztami – ogólnokrajowe święto obchodzone latem według kalendarza księżycowego, upamiętniające narodziny boga Kryszny. Najhuczniejsze obchody Dnia Kryszny odbywają się w Bombaju i Punie i związane są z ogromnymi procesjami, okrążającymi ulice w centrum miasta. Dźanmasztami to kilkudniowa zabawa, łącząca taniec, pieśni religijne i barwne inscenizacje z udziałem mieszkańców. Najgorliwsi wyznawcy Kryszny przestrzegają w te dni ścisłego postu, odmawiając sobie nawet wody. Chcą w ten sposób zamanifestować odcięcie się od materialnego świata.

Ganeśćaturthi – ogólnokrajowe hinduistyczne święto, upamiętniające narodziny boga Ganeśa, znane też pod nazwą Ganesh Chaturthi. Najbardziej widowiskowe pochody z figurami bóstwa z głową słonia mają miejsce w Bombaju i Goa. Festiwal Ganeśćaturthi odbywa się na przełomie sierpnia i września.

Wrzesień

Batukamma – hinduistyczny odpowiednik święta wiosny, celebrowany przez tydzień na przełomie września i października w stanie Andhra Pradesh. Wydarzenie poświęcone jest indyjskiej bogini płodności – Parwati.

Daśain – ważne hinduistyczne święto, obchodzone w Nepalu, Bhutanie, indyjskich stanie Sikkim i mieśie Darjeeling. Daśain trwa piętnaście dni i wypada zwykle na przełomie września i października. Szczególne obrzędy z okazji tego wydarzenia mają miejsce w dużych ośrodkach miejskich w Nepalu, w których oddaje się cześć „żywym boginiom” – Kumari Dewi, mających uosabiać bóstwo Taledźu.

Październik

Diwali – ogólnokrajowe hinduistyczne święto, znane też pod nazwą Dipawali w Indiach oraz Tihar lub Swanti w Nepalu. Obrządki upamiętniające powrót bóstwa Ramy z wygnania trwają pięć dni. Diwali nazywane jest Festiwalem Światła, a ponieważ jest to ruchowe wydarzenie, rozpoczynające się o pełni księżyca, corocznie wypada między końcem września a początkiem listopada. W każdym indyjskim domu zapala się wówczas lampy oliwne z wypalanej gliny ku czci bogini Lakszmi – patronki szczęścia i dobrobytu, zaś najbliższych obdarowuje słodkościami. Festiwal światła jest niezapomnianym wydarzeniem, a tanie loty do Delhi pozwalają ludziom z całego świata przyjechać do Indii i poczuć magiczny nastrój Diwali. Więcej o święcie Diwali.

Diwali

Obchody Festiwalu Światła / fot. http://www.pinterest.com/pin/198932508511873501/

Listopad

Guru Nanak Gurpurab – festiwal ku czci guru Nanaka, religijnego reformatora i twórcy sikhizmu – religii powstałej w XV wieku w indyjskim, historycznym już regionie Pendżab.

Grudzień

Boże Narodzenie – celebrowane 25 grudnia przez chrześcijańskich mieszkańców, głównie w Bombaju, Goa oraz w stanie Kerala.

(Visited 1 484 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz