Imprezy w Delhi

W stolicy Indii praktycznie nie ma dnia, by czegoś nie świętowano, dlatego będąc w Delhi, festiwale są czymś, czego dosłownie nie możesz ominąć. Te najważniejsze i najbardziej znane gromadzą na ulicach tysiące kolorowo ubranych mieszkańców, którzy w rytmie bębnów żywiołowo dają upust swoim emocjom. Zabukuj bilety lotnicze do Delhi i sprawdź jakie więc festiwale w Delhi warto zobaczyć?

Taniec uświetnia większość festiwali, Delhi, Indie, imprezy w delhi

Taniec uświetnia większość festiwali, Delhi, Indie / fot. Steven Depolo

Festiwal kolorów

To hinduistyczne święto obchodzone jest w całym kraju, jednak właśnie w Delhi jest szczególnie widowiskowe. Festiwal odbywa się na przełomie lutego i marca, w dniu pełni księżyca. Na ulice wychodzi tysiące ubranych na biało Hindusów, którzy obsypują się kolorowym proszkiem i polewają wodą. Nikt się nie złości, a świętowaniu towarzyszy radość i świetna zabawa, nie tylko dla dzieci.

Narodziny Buddy

Ponieważ Delhi jest miastem zdecydowanie multikulturowym, a jego mieszkańcy wyznają wiele różnych religii, powodów do świętowania jest wiele. Jedną z najciekawszych uroczystości jest święto Buddha Jayanti, czyli dzień narodzin Buddy. W czasie pierwszej pełni maja wyznawcy buddyzmu zbierają się w licznych świątyniach i wspólnie modlą. Warto więc zobaczyć, jak wspólnie starają się osiągnąć stan nirwany i przyłączyć się do medytujących.

W świetle świec

Diwali to chyba najbardziej rozświetlone święto w hinduistycznym kalendarzu. Na przełomie października i listopada w czasie pięciu dni Hindusi upamiętniają zwycięstwo światła nad ciemnością i dobra nad złem, zapalając wieczorami zarówno w prywatnych domach, jak i miejscach publicznych świece oraz lampy naftowe. Mieszkańcy Delhi wychodzą także na ulice, palą sztuczne ognie i oglądają pokazy fajerwerków. Okres trwania Diwali to zdecydowanie najbardziej klimatyczny czas w Delhi, dzięki któremu miasto nabiera zupełnie innego wyglądu.

Największa parada w mieście

Imprezy w Delhi nie muszą być związane tylko z religią. Jednym z najuroczyściej obchodzonych dni w roku jest 26 stycznia, czyli Dzień Republiki. Celebruje się wtedy rocznicę podpisania konstytucji, a ulicami miasta przechodzi ogromna parada, dzięki której mieszkańcy miasta mogą zobaczyć potęgę indyjskiej armii (w tym żołnierzy na wielbłądach), usłyszeć najlepsze orkiestry dęte i podziwiać tradycyjne hinduskie tańce. Na ulice wyprowadzane są wtedy także ozdobione klejnotami słonie, a nad miastem unoszą się w powietrzu samoloty indyjskich sił powietrznych.

Owocowy festiwal

Ponieważ mango uważane jest przez Hindusów za owoc szczęścia, życia oraz radości, corocznie od 1987 roku w lipcu celebrowane jest święto tego popularnego owocu. Festiwal ma na celu ukazanie niezwykłości „króla owoców”. W tym niezwykłym dniu, na stadionie Talkatora wystawione jest ponad pięć tysięcy rodzajów mango, a imprezie towarzyszą liczne konkursy, takie jak jedzenie owocu na czas, rzeźbienie w nim, a także konkurs na największe mango. Odbywają się także pokazy tradycyjnego tańca i muzyki.

Mango, imprezy w Delhi

Mango / fot. Lemuel Cantos

(Visited 84 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz