Gwiazdka w Indiach

Czy zdziwiłoby Cię znalezienie swoich prezentów pod drzewem bananowca, przyniesionych przez Gwiazdkowego Ojca? Nie powinno, jeśli właśnie przebywasz w Indiach :) !

Gwiazdka w Indiach, tak samo jak w Polsce, rozgrzewa serca milionów osób., gwiazdka w Indiach

Gwiazdka w Indiach, tak samo jak w Polsce, rozgrzewa serca milionów osób. / fot. http://jamestyson.deviantart.com/

Święta Bożego Narodzenia przybyły do Indii wraz z Brytyjczykami, którzy przez długi czas zajmowali ten kraj jako kolonię. Pomimo to Gwiazdka w Indiach nie jest, aż tak znaczącym wydarzeniem dla całej społeczności, jak u nas w Polsce. Wynika to głównie z faktu, że katolicyzm nie zalicza się do najbardziej popularnych religii. Wyznawcy stanowią zaledwie 2,3% mieszkańców Indii. Choć przy całej populacji przekraczającej bilion osób, 2,3% oznacza 25 milionów katolików, co stanowi mimo wszystko niemałą grupę.

Choinka

Strojenie choinki to wspaniałą tradycja, która również w Indiach głęboko się zakorzeniła. Co roku rodziny wraz z dziećmi przystrajają świąteczne drzewko przeróżnymi ozdobami i słodyczami. Istnieje jednak jedna, dość znacząca różnica. Polska choinka to najczęściej świerk lub jodła. W Indiach tę funkcję pełni drzewo bananowca, mango, lub jakiekolwiek inne drzewko, które można udekorować.

Święty Mikołaj

Czy w tym całym bożonarodzeniowym zamieszaniu znajdzie się w Indiach miejsce na Św. Mikołaja? Oczywiście, że tak :) . Indie to jednak kraj wielu języków, tak więc w zależności od regionu kto inny rozdaje dzieciom prezenty. W Hindi i Urdu usłyszymy o „Gwiazdkowym Ojcu”, w Tamil i Telugu o „Gwiazdkowym Starszym Panu”, a chociażby w Kerla o „Gwiazdkowym Tatusiu”.

Wigilia

Na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia rozpoczyna się przygotowywanie posiłku. Suto zastawiony stół jest jednym z najważniejszych punktów dnia. Wszyscy pakują prezenty, stroją domy i drzewka. Natomiast samą Wigilię spędza się przede wszystkim jedząc przepyszne, świąteczne potrawy i rozpakowując prezenty. Kulminacyjnym punktem dnia, tak jak w Polsce, jest Pasterka.

Tak więc, choć dzieli nas dużo (głównie kilometrów :) ) świąteczna atmosfera, dobroć i radość dawania dominują w czasie Świat Bożego Narodzenia również w Indiach.

A może spędzić kolejne święta w zupełnie odmiennym klimacie? Zaplanuj podróż i sprawdź oferty na tanie loty do Delhi z Polski.

Wesołych Świąt! :)

(Visited 108 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz