Filmy kręcone w Delhi

Nic nie kojarzy się z Indiami bardziej niż Bollywood. Choć za siedzibę południowoazjatyckiego przemysłu filmowego uznaje się Bombaj, to wielu rodzimych jak i zagranicznych reżyserów zdecydowało się przenieść plan zdjęciowy do Delhi. Jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto wybrać się do indyjskiej stolicy – obejrzyj architekturę miasta oczami scenarzystów. Oto dziesięć znanych filmów, które powstały w Nowym Delhi.

1. Baraka (1992)

W przepięknym filmie dokumentalnym z 1992 roku pojawia się budynek Muzeum Narodowego w Nowym Delhi – jeden z największych obiektów muzealnych w Indiach. W swoich zbiorach posiada kolekcje przedmiotów rękodzielniczych z czasów prehistorycznych po współczesne dzieła sztuki. Amerykańska produkcja zabiera widza w niesamowitą podróż po sześciu kontynentach i dwudziestu czterech krajach. Oprócz indyjskiej stolicy w filmie ukazany jest ceremoniał pożegnania zmarłych w świętej rzece Ganges.

Scena z filmu Baraka

Scena z filmu Baraka / fot. http://www.pinterest.com/pin/144396731773949803/

2. Trzech idiotów (2009)

Bollywood w pełnej krasie – „Trzech idiotów” to opowieść o trójce przyjaciół, którzy wyruszają w szaloną podróż w poszukiwaniu zaginionego kolegi. Film przepełniony jest muzyką, tańcem i niespodziewanymi zwrotami akcji. Nie brakuje również wątku miłosnego, tradycyjnych strojów i scen ulicznego tańca, z których słynie indyjska kinematografia. W tle pojawia się Port lotniczy Indira Gandhi i luksusowa dzielnica Vasant Vihar, położona w dystrykcie South West Delhi.

3. Diana (2013)

Barwna biografia Królowej Serc – księżnej Diany z Naomi Watts w roli głównej, również powstawała w Nowym Delhi. Niektóre sceny zostały nakręcone w północnym stanie Hariana i Pendżab, sąsiadującym z Pakistanem.

4. Jedz, módl się, kochaj (2010)

Głośna autobiografia Elizabeth Gilbert doczekała się swojej ekranizacji w 2010 roku. Bohaterka „Jedz, módl się, kochaj” po wyczerpującym rozwodzie wyrusza w podróż po Włoszech, Indiach i Indonezji. W Nowym Delhi przeżywa fascynację hinduizmem i uczy się sztuki medytacji.

5. Jobs (2013)

Na liście filmów, których plan zdjęciowy został usytuowany w Delhi, nie mogło zabraknąć biografii Steve’a Jobsa. Współzałożyciel i prezes firmy Apple Inc w młodości odbył podróż do Indii w celu osiągnięcia wewnętrznego oczyszczenia. Tam spotkał Neema Karoli Baba – buddyjskiego guru, który stał się jego duchowym przewodnikiem. W filmie z 2013 roku można zobaczyć Dżami Masdżid – Meczet Piątkowy, czyli największą świątynię muzułmańską w Indiach, Chandni Chowk – zatłoczony rynek w północnym Delhi i Hauz Khas Complex, islamskie centrum religijne.

6. Rockstar (2011)

„Rockstar” z 2011 roku to film obyczajowy o indyjskim marzycielu, który pragnął zostać drugim Jimem Morrisonem. Aby osiągnąć zamierzony cel, przebywa trudną drogę od kampusu w Delhi do międzynarodowych scen koncertowych. Za tło wydarzeń posłużyło między innymi Connaught Place – największe centrum finansowe, handlowe i biznesowe w stolicy.

Scena z filmu Monsunowe wesele

Scena z filmu Monsunowe wesele / fot. http://www.pinterest.com/pin/434597432762887563/

7. Monsunowe wesele (2001)

Kultowym romansem i zarazem dramatem obyczajowym w stylu współczesnego Bollywood jest „Monsunowe wesele”. Film nakręcony w zaledwie czterdzieści dni powstawał w Starym i Centralnym Delhi, a także na Chandni Chowk – jednym z najstarszych targowisk w Indiach.

8. Gandhi (1982)

Film o życiu duchowego przywódcy narodu, walczącego o niepodległość Indii nie mógł powstać nigdzie indziej, niż w Nowym Delhi. Biografia Mahatmy Gandhiego kręcona była na uroczystym bulwarze Rajpath, pod Bramą Indii, w Pałacu Hyderabad i we wnętrzu Birla Bhavan – domu, w którym Gandhi spędził ostatnie 144 dni życia. Większość lokacji ukazanych w filmie jest oryginalna, za wyjątkiem epizodu w Republice Południowej Afryki, zrealizowanego w zachodnioindyjskim mieście Pune, w stanie Maharashtra.

9. Eksperyment (2010)

Amerykański thriller z 2010 roku o tytule „Eksperyment” został nakręcony w Nowym Delhi, a także w Waranasi – indyjskim mieście w stanie Uttar Pradesh, słynącym z rytualnych kąpieli w świętej rzece Ganges i uroczystego palenia zwłok zmarłych.

Scena z filmu Chandni Chowk to China

Scena z filmu Chandni Chowk to China / fot. http://www.pinterest.com/pin/8092474301900187/

10. Chandni Chowk to China (2009)

Zatłoczony rynek Chandni Chowk w północnym Delhi stał się bardzo inspirującym miejscem dla wielu scenarzystów. W 2009 roku zabytkowe targowisko zamieniło się w plan filmowy komedii „Chandni Chowk to China”. Fabuła stworzona została w oparciu o dwie, diametralnie różniące się kultury – starożytne Chiny i współczesne Indie. Film łączy w sobie tradycyjne, chińskie kostiumy i taniec rodem z Bollywood. W tle widać również Hotel Tara Palace, położony w centrum indyjskiej stolicy. Oglądanie tej wybuchowej mieszkanki może przyprawić o ból głowy, dlatego seans poleca się wyłącznie miłośnikom gatunku.

Skorzystaj z promocji na tanie loty do Delhi z Polski i poznaj miejsca, w których nakręcono znane bollywoodzkie produkcje.

(Visited 224 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz