Festiwal Słoni w Dżajpurze

W ramach hinduistycznego święta radości i wiosny – Holi – w mieście Dżajpur, stolicy stanu Radżasthan, odbywa się Festiwal Słoni. To niezwykle barwne święto obchodzone jest zazwyczaj w miesiącu phalguna, czyli na przełomie lutego i marca. Nieodłącznym elementem celebracji jest parada tych majestatycznych zwierząt, pomalowanych kolorowymi farbami.

Jaipur

Festiwal Słoni w Dżajpurze / fot. https://www.pinterest.com/pin/347692033703006337/

Przemarsz słoni odbywa się w otoczeniu lansjerów odzianych w odświętne stroje, którym towarzyszą konne rydwany oraz kolumny bogato przystrojonych wielbłądów. Finał pochodu to uroczyste wybory najpiękniejszego słonia – opiekun stworzenia z najbardziej imponującym malowidłem otrzymuje nagrodę. Lokalne obchody święta Holi to najpopularniejsze wydarzenie na półpustynnym płaskowyżu Malwa.

Słoń od wieków był indyjskim symbolem królewskiego majestatu, co wyraźnie podkreślają festiwalowe przebrania, przygotowywane z wyjątkową starannością. Kolorowy pochód przyciąga do Dżajpuru tysiące turystów z całego świata, którzy gromadzą się wokół stadionu Chaugan, by móc cieszyć się razem z mieszkańcami Indii z nadejścia nowej pory roku. Jeśli i Ty chcesz zobaczyć piękno tych zwierząt w pełnej okazałości, już dziś sprawdź tanie loty do Delhi.

(Visited 170 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz