Festiwal Kolorów – Holi

Indie zamieszkują wyznawcy sześciu najpotężniejszych religii świata, co sprawia, że kalendarz uroczystości zapełniony jest po brzegi. Niemal codziennie w jednym ze stanów rozpoczynają się huczne obrzędy, łączące tradycyjne rytuały z barwnym widowiskiem. Popularnym wydarzeniem, chętnie naśladowanym przez zachodnie kultury jest hinduistyczne święto radości i wiosny – Holi.

Obchody Holi, nazywane często Festiwalem Kolorów, rozpoczynają się przeważnie w dniu pełni księżyca w miesiącu phalguna, na przełomie lutego i marca. Wówczas to w północnych Indiach mieszkańcy obsypują się nawzajem jasnym pudrem – gulal, lub oblewają barwioną wodą. Kolorowy proszek według tradycyjnej receptury wytwarzany był z roślin kwitnących w Azji Południowej. Współcześnie jednak produkowany jest metodami przemysłowymi.

Obchody Święta Holi

Obchody Święta Holi / fot. http://www.pinterest.com/pin/137500594846671030/

Festiwal Kolorów - Holi

Festiwal Kolorów / fot. http://www.pinterest.com/pin/138978338473167570/

Holi utożsamiane jest ze świętem wiosny i radości, choć oznacza również uroczystość wybaczania i nowego początku. To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego nie liczy się kasta, pochodzenie, czy wyznanie uczestników. W rytmie muzyki przełamywane są bariery językowe oraz uprzedzenia, różniące przedstawicieli odmiennych kultur. W obchodach Holi biorą udział zarówno hinduiści, muzułmanie, chrześcijanie, jak i bezwyznaniowi entuzjaści dobrej zabawy. Kolory symbolizują tu różnorodność.

Dlaczego marzec? Wiosną wszystko budzi się do życia, co widać szczególnie w północnych rejonach kraju, charakteryzujących się występowaniem zwrotnikowo-monsunowego klimatu. Okres przesilenia wiosennego celebrowany jest więc bardzo hucznie, co wiąże się z cyklem kwitnienia i owocowania roślin.

Geneza święta w każdym rejonie Indii tłumaczona jest odmiennie. Holi co innego oznacza wśród śiwaitów, co innego wśród wyznawców wisznuizmu. Na południu kraju patronem święta jest Kama – hinduski bóg miłości, spopielony w przeddzień wiosny na himalajskiej górze Kajlas. Został on wskrzeszony przez boga Śiwę, ku ucieszy małżonki – bogini namiętności Rati. Dlatego też podczas uroczystości składa się symboliczne ofiary z drzewa asioka o intensywnie czerwonych kwiatach, na pamiątkę unicestwienia Kamy i zwycięstwa miłości.

Kolorowy pył

Kolorowy pył – gulal / fot. http://www.pinterest.com/pin/336081190914551017/

W północnych Indiach Holi upamiętnia się bohaterstwo boga Kryszny, a także ofiarę samospalenia podstępnej bogini Holiki, chcącej zabić swego bratanka – gorliwego wyznawcy Wisznu. Jej śmierć stała się symbolem triumfu dobra nad złem. Legendę tę przywracają ogromne stosy, płonące w wieczór Holi, a także towarzyszący temu zwyczaj wrzucania do ognia ziaren zbóż.

Niezależnie od kultywowanej religii, święto Holi stało się międzynarodowym wydarzeniem, podczas którego zanikają wszelkie podziały społeczne i kulturowe. Tradycja obsypywania się kolorowym proszkiem zainspirowała mieszkańców Europy i Stanów Zjednoczonych do szumnych obchodów przesilenia wiosennego w przyjacielskiej atmosferze. Tanie loty do Delhi pozwalają cieszyć się coraz większej ilości ludzi przeżywaniem tego cudownego święta w Indiach.

(Visited 160 times, 1 visits today)