Dżami Masdżid – Meczet Piątkowy w Delhi

Dawna stolica Indii skrywa wiele niezwykłych zabytków sakralnych. Jednym z największych obiektów kultu jest Dżami Masdżid – prawdziwa perła architektoniczna i najważniejsza świątynia dla lokalnej społeczności. Dowiedz się więcej o słynnym miejscu koronacji sułtanów z dynastii Wielkich Mogołów.

Za główny meczet w Delhi oraz największą islamską budowlę sakralną w Indiach uważa się Dżami Masdżid. Meczet Piątkowy powstawał w latach 1654-1658 z inicjatywy piątego władcy muzułmańskiego imperium z dynastii Mogołów, Szahdżahana. Zasłynął on jako budowniczy mauzoleum Tadź Mahal, mającego upamiętnić przedwcześnie zmarłą żonę. Dżami Masdżid miał za zadanie pomieścić całą gminę wyznaniową na czas obowiązkowych, piątkowych modlitw. Codzienne modły wznoszone były w znacznie mniejszych świątyniach, budowanych na obrzeżach miast zamieszkiwanych przez muzułmańską społeczność. Meczet Piątkowy pełnił więc istotą rolę w zhierarchizowanym systemie religijnym. Również położenie budowli nie pozostawało bez znaczenia. Meczet Dżami Masdżid położony jest na wzgórzu w samym sercu starego miasta Delhi, zaś do jego wnętrz prowadzą trzy bramy wejściowe. Do dziś rozległy dziedziniec może pomieścić do 25 tysięcy osób!

Jama Masjid

Dżami Masdżid / fot. https://pl.pinterest.com/pin/566538828095721408/

Mury obiektu powstały z połączenia czerwonego piaskowca i białego marmuru, podobnie jak dwa minarety o imponującej wysokości 41 metrów. Nad projektem świątyni pracowali najlepsi budowniczowie, cieśle, rzeźbiarze, inżynierowie, kaligrafowie i pozostali wybitni rzemieślnicy z różnych stron świata, a także aż sześć tysięcy robotników. Wykorzystano w tym celu materiały budulcowe będące darem dla sułtana od jego poddanych. Starania Szahdżahana przyniosły oczekiwany rezultat, bowiem Meczet Piątkowy zachwyca przyjezdnych podziwiających rozmach architektów. Dżami Masdżid dawniej stanowił miejsce koronacji sułtanów z Dynastii Wielkich Mongołów. Ostatnia uroczystość intronizacji muzułmańskiego władcy odbyła się w 1837 roku. Wówczas to na tronie zasiadł Bahadur Szah II, ostatni cesarz Mogołów panujący w latach 1837–1858.

Jama Masjid

Wnętrze meczetu / fot. https://pl.pinterest.com/pin/88172105183809389/

Meczet otwarty jest dla turystów cały rok, zaś na zwiedzanie obiektu trzeba poświęcić minimum dwie godziny, aby móc dokładnie mu się przyjrzeć. Wstęp na teren świątyni jest bezpłatny, jednak za wniesienie aparatu fotograficznego lub kamery uiszcza się opłatę w wysokości 200 rupii. Wejście na południowy minaret kosztuje 100 rupii, jednak warto skorzystać z tej okazji i wdrapać się na szczyt, z którego rozpościera się piękny widok na Stare Delhi. Przed wejściem do meczetu należy bezwzględnie zdjąć obuwie i pozostawić je w przechowalni za dodatkową dopłatą 5-10 rupii. Turyści w szortach, koszulkach na ramiączkach lub z głębokim dekoltem nie zostaną wpuszczeni do środka. Od kilku lat funkcjonuje też nakaz zakładania przez panie specjalnego okrycia wierzchniego, który nieodpłatnie otrzymuje się przy wejściu. Możesz zwiedzić meczet i fort stanowiący integralną część projektu warownego miasta wybierając tanie loty do Delhi.

Jama Masjid

Plac Modlitwy / fot. https://pl.pinterest.com/pin/10907224076858784/

W muzealnych zbiorach na terenie Dżami Masdżid znajduje kopia Koranu sporządzona na jeleniej skórze, a także pozostałe pamiątki z okresu panowania władców z dynastii Wielkich Mongołów. Do meczetu można dojechać rikszą spod głównej stacji kolejowej w Delhi. Inna trasa rowerowa biegnie od budynku Imperial Cinema. Cenę przejazdu i jego trasę należy ustalić z góry, aby uniknąć kosztów przekraczających 100 rupii. Miejscowi riksiarze oprócz zapłaty będą też oczekiwać napiwku w wysokości minimum 10% ceny kursu.

(Visited 108 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz