Dwie święte rzeki uzyskały osobowość prawną

Rzeki Ganges i Jamuna – przez wielu mieszkańców Indii uznawane za święte – otrzymały status bytów żywych, a tym samym osobowość prawną. Szczególną pozycję nadał im sąd miasta Nainital położonego w stanie Uttarakhand, na pogórzu Himalajów Małych.

W orzeczeniu sądu sprecyzowano, że od tej pory zanieczyszczenie rzek Ganges i Jamuna lub też szkodzenie im w jakikolwiek inny sposób będzie sankcjonowane w ten sam sposób, w jaki zasądza się karę za czyn zabroniony wymierzony przeciwko drugiemu człowiekowi. Precedensem dla tego zdarzenia była tegoroczna uchwała parlamentu w Nowej Zelandii, której ogłoszenie mające miejsce 15 marca zakończyło najdłuższy w dziejach kraju spór prawny. Na jej mocy rzeka Whanganui, będąca obiektem kultu Maorysów, została uznana bytem żywym, posiadającym osobowość prawną. Od 1873 roku rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii postulowali nadanie rzece statusu ich przodka. To pierwszy tego typu przypadek w historii.

Rzeka Ganges

Rzeka Ganges / fot. https://pixabay.com/pl/indie-ganges-kąpiel-rzeka-indians-1376294/

Niedługo po tym zdarzeniu osobowość prawną uzyskała Jamuna i Ganges. Sąd w mieście Nainital powołał trzech urzędników, którzy pełniąc funkcję opiekunów prawnych będą odpowiedzialni za utrzymanie i ochronę obu rzek oraz ich dopływów. To odpowiedź na skargi wpływające do władz centralnych, w których mieszkańcy stanu Uttarakhand i sąsiedniego Uttar Pradeś wyrażali niezadowolenie z powodu niedostatecznej opieki nad stanem tutejszych wód. Ekolodzy alarmują, że w indyjskich rzekach przybywa zanieczyszczeń w postaci ścieków komunalnych, pestycydów i odpadów przemysłowych. Mimo obowiązujących przepisów zabraniających niszczenia środowiska – wodę z Jamuny należy oczyszczać chemicznie, nim zostanie ona dostarczona mieszkańcom kilkunastomilionowego Delhi w postaci pitnej. Główny dopływ Gangesu jest obecnie tak zanieczyszczony, że na niektórych jego odcinkach zamarło wszelkie życie. Ekolodzy ostrzegają, że jeżeli sytuacja w ciągu najbliższych lat nie unormuje się – grozi to katastrofą ekologiczną.

Nie ulega wątpliwości, że Ganges jest rzeką niezwykłą. Od jakości jej wód zależy los milionów mieszkających nad nią ludzi. Warto pamiętać, że wszystkie miasta zbudowane u jej brzegów są święte ze względu na swoje położenie. Jak głosi legenda – w punkcie w którym do Gangesu wpada Jamuna, biegnie podziemna rzeka Saraswati. Pielgrzymi przybywają w to miejsce, aby móc zażyć kąpieli, mającej według hinduistycznych wierzeń oczyścić ich z grzechów. Aby znaleźć się nad brzegiem świętej rzeki uchodzącej do Zatoki Bengalskiej, wybierz tanie loty do Delhi.

(Visited 55 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz