Delhi – metro

Najszybszym oraz zdecydowanie najwygodniejszym środkiem lokomocji jest w Delhi metro po mieście jeździ się klimatyzowanym metrem. Pomiędzy 6:00 rano i 23:00, średnio co 3 minuty, kursują wagony po 5 jego liniach, plus pospieszna linia szósta, prowadząca na lotnisko. Trzeba jednak pamiętać, że w godzinach szczytu bardzo trudno jest się dostać do wybranego pociągu, wtedy więc trzeba ustawiać się w długich kolejkach prowadzących wzdłuż wyznaczonych linii lub barierek prowadzących do drzwi pojazdu. Co ciekawe, pierwszy wagon w każdym pociągu zarezerwowany jest tylko dla kobiet i jest specjalnie oznaczony. Zazwyczaj wagon ten jest także mniej zatłoczony.

Metro w Delhi, Indie, Delhi metro

Metro w Delhi, Indie / fot. Micky lakshya

Wybierając w Delhi metro, z pewnością nie nadszarpniesz swojego budżetu. Bilet jednorazowy w postaci żetonu kosztuje od 8 (0,5 zł) do maksymalnie 30 rupii (1,80 zł), w zależności od ilości przejechanych przystanków i pozwala nam także na przesiadki. Można także zakupić specjalną turystyczną kartę magnetyczną – jednodniową, która kosztuje 100 rupii (6 zł) lub trzydniową za 250 rupii (15,20 zł). Najpierw jednak trzeba zapłacić depozyt o wysokości 50 rupii (3 zł), zwracany po oddaniu karty. Jeżeli planujesz dłuższy pobyt w Delhi, możesz zakupić także normalną kartę ważną przez rok, na której umieszczasz odpowiadającą Ci kwotę, przy czym musi to być minimum 100 rupii (6 zł). Obowiązuje tu depozyt taki sam, jak w wypadku karty turystycznej, jeśli jednak na karcie pozostanie jakaś niewykorzystana kwota, nie zostanie ona oddana.

Żetony i karty można zakupić w okienkach biletowych przy wejściu do metra. Ustawiając się w kolejce, kobiety mają pierwszeństwo i mogą podchodzić na sam jej początek. Warto o tym wiedzieć, bo zaoszczędzi to wiele czasu i nerwów. Po kupieniu biletu należy przejść do bramki ochrony. W osobnym miejscu ustawiają się kobiety i mężczyźni. Najpierw następuje kontrola osobista, a następnie, podobnie jak na lotnisku, prześwietlane są bagaże. Dopiero wtedy można udać się na peron. Pomimo dosyć rygorystycznej kontroli, w pociągu należy zachować szczególną czujność ze względu na liczne kradzieże kieszonkowe. Oznakowanie na stacjach jest dość dobre, jednak małe, papierowe plany metra dostępne na stacjach są tylko w języku hindi i nie ma angielskich wersji. Pociesza jednak fakt, że większość ludzi biegle posługuje się angielskim i jest chętna do pomocy.

Mapa metra, Delhi, Indie, delhi metro

Mapa metra, Delhi, Indie / fot. Varun Shiv Kapur

Dowiedz się więcej na temat komunikacji w Delhi.

Komunikacja miejska w Delhi nie stanowi problemu, a jak wyglądają oferty na tanie loty do Delhi? Sprawdź promocje i zaplanuj podróż już dziś.

(Visited 265 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz