Czerwony Fort

Zwiedzanie Delhi nie byłoby pełne i wyczerpujące, gdyby na planowanej trasie zabrakło Czerwonego Fortu. Choć czasy świetności dawnej rezydencji Wielkich Mogołów przeminęły bezpowrotnie, warto poznać bliżej jej ciekawą historię. Poznaj ją korzystając z promocji na tanie loty do Delhi

Śladami dynastii Wielkich Mogołów

Historia Czerwonego Fortu (Lal Qila) rozpoczęła się w okresie rozkwitu dynastii Wielkich Mogołów, a dokładnie w 1638 roku, kiedy to ówczesny panujący – Szahdżahan – zdecydował o przeniesieniu stolicy kraju z Agry do Delhi i nakazał budowę rezydencji. Ukończona po 10 latach, stała się fortecą obronną i wizytówką nowo założonego miasta o nazwie Szahdżahanabad, czyli obecnego Starego Delhi. W tej monumentalnej budowli z czerwonego piaskowca, osiągającej wysokość 33 m, wydzielono m.in. sale spotkań z cesarzem, tych publicznych, jak i prywatnych, królewskie łaźnie i miejsca kąpieli, Pałac Kolorów dla cesarskich żon, a także gabinet władcy.

Symbol niepodległości

W połowie XIX wieku Czerwony Fort przejęło brytyjskie wojsko. Po uzyskaniu niepodległości przez Indie, stał się symbolem niezależności państwa. Przed jego główną bramą w Dzień Niepodległości (15. sierpnia) gromadzą się tłumy. We wnętrzach fortecy swoje siedziby mają placówki muzealne zajmujące się kolonializmem, archeologią i historią Indii. Każdego wieczoru zwiedzający mają możliwość obejrzeć unikalne show, podczas którego za pomocą światła i dźwięku prezentowane są dzieje kraju. Walory tego zabytku doceniły nie tylko tysiące turystów, ale i UNESCO.

Czerwony Fort

Czerwony Fort / fot. http://www.pinterest.com/pin/274930752221673310/

Co każdy zwiedzający wiedzieć powinien?

Czerwony Fort zwiedzać można codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, od wschodu do zachodu słońca. Obcokrajowcy za bilet wstępu zapłacą 250 INR (ok. 13 PLN). W audio-wizualnych show (odbywają się w języku angielskim i hindi) uczestniczyć można od godziny 18. Udział związany jest z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty w wysokości 80 INR (ok. 4 PLN) dla dorosłych i 30 INR (ok. 1,50 PLN) dla dzieci.
Aby dotrzeć do Czerwonego Fortu, trzeba wysiąść na Chandni Chowk, która jest najbliższą stacją metra, a następnie (w niewiele ponad 10 min) dojść piechotą do Netaji Subhash Marg lub dojechać rikszą. Oficjalne informacje znaleźć można na rządowej stronie turystycznej.

Czerwony Fort

Czerwony Fort / fot. http://www.pinterest.com/pin/43839796343447812/

(Visited 77 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz