Ciekawostki Delhi

Klimat każdego miasta tworzą nie tylko monumentalne budowle i odbywające się w nim wydarzenia. Bogate w ciekawostki Delhi zdaje się więc być interesującą destynacją. Wszystko, co zastaniesz po przylocie do stolicy Indii znacznie różni się od tego, do czego jesteś przyzwyczajony. Począwszy od pogody, przez ruch uliczny, aż po barwną hinduską kulturę. Jakie w takim razie ciekawostki Delhi warto poznać?

W budynkach sakralnych należy zdjąć obuwie , ciekawostki Delhi

W budynkach sakralnych należy zdjąć obuwie / fot. Jose Pires

Savoir vivre na ulicach Delhi

Przede wszystkim, w Delhi można spotkać przedstawicieli praktycznie każdej religii, ale zdecydowana większość to hinduiści. W związku z tym powstało wiele świątyń tej religii, które warto zobaczyć. Ważne jest jednak to, by wiedzieć jak się w nich zachować. Aby poruszać się swobodnie w budynkach sakralnych, konieczne jest zdjęcie butów (chodzi się w nich na boso) oraz zakrycie ramion i nóg. Odpowiedni ubiór oraz zachowanie dotyczy także miejsc publicznych. Całowanie się i jawne okazywanie sobie uczuć nie jest przez Hindusów dobrze odbierane.

Chłopak czy przyjaciel?

Niech nikogo jednak nie zdziwi widok dwóch mężczyzn, trzymających się za rękę. To dość powszechny widok na ulicach Delhi. Nie oznacza to wcale, że są oni homoseksualistami. Właśnie w ten sposób Hindusi okazują sobie przyjaźń. Nie ma tutaj ograniczeń w fizycznej bliskości osób tej samej płci. Można to porównać do zachowania przyjaciółek, które czasem przytulają się czy całują w policzek na powitanie, co w Polsce w nikim nie wzbudza kontrowersji.

Jeśli prawdziwa joga, to tylko w Indiach!

Wiadomo, że joga, która staje się coraz bardziej popularna na całym świecie, wywodzi się właśnie z Indii. Każdego ranka, a często także wieczorami w większych parkach Delhi zbierają się jej zwolennicy, by wspólnie ćwiczyć kolejne asany. Warto się do nich przyłączyć, by poprawić kondycję swojego ciała i ducha. Tu jest to tak naturalne, jak poranny jogging w Europie.

Joga w Delhi, ciekawostki Delhi

Joga w Delhi / fot. Trollderella@wikimedia

Ruch drogowy made in India

Chyba najtrudniejszym zadaniem dla Polaka w Delhi jest przyzwyczajenie się do szalonego ruchu ulicznego. Funkcję taksówek przejęły motoriksze, którymi za niewielkie pieniądze można się szybko przemieścić po mieście. W odróżnieniu od innych indyjskich miast, w Delhi dopuszczalne jest przewożenie tylko trzech pasażerów. Jak można się domyślić, w pozostałych panuje zasada „ile się da”. Co ciekawe, odbywa się tu ruch lewostronny, a indyjscy kierowcy uważani są za jednych z najgorszych na świecie. Milimetrowe odstępy, które zachowują od siebie pojazdy, jazda pod prąd, miliony motoriksz, skuterów, aut, riksz rowerowych, dziury w drogach, a do tego wszędobylskie święte krowy wprawiają w zakłopotanie każdego Europejczyka. Dodajmy do tego nieustanne używanie klaksonu i szok kulturowy gwarantowany.

Ciekawostki odnośnie Delhi pozwolą nam lepiej zrozumieć kulturę Indii podczas  naszej wizyty. Rezerwuj bilety lotnicze do Delhi i poznaj niezwykłe hinduskie zwyczaje.

(Visited 141 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz