Ceremonia ślubna w Indiach

Ślub to wciąż jeden z najważniejszych momentów w życiu młodych ludzi w Indiach. Choć coraz mniej konserwatywnie podchodzi się od tej ceremonii – większość małżeństw wciąż jest odgórnie planowanych przez rodziny. W końcu ślub w Indiach to nie tylko złączenie dusz, to także umowa społeczna i unia rodów.

Planowanie ślubu w Indiach potrafi rozpocząć się już w okresie niemowlęcym przyszłych współmałżonków.

Planowanie ślubu w Indiach potrafi rozpocząć się już w okresie niemowlęcym przyszłych współmałżonków.

Wybór małżonka

Rodzice bardzo często rozpoczynają szukanie odpowiedniej partii, gdy ich dziecko jest jeszcze niemowlęciem. Jest to niezwykle ważne i czasochłonne przedsięwzięcie wymagające wielu analiz. Małżeństwo w Indiach to przede wszystkim połączenie dwóch rodów. Starszyzna wybierając kandydata skupia się przede wszystkim na sytuacji materialnej, kaście (do której przynależy kandydat), charakterze, stosunku do rodziców i służby. Dawniej odpowiednia przynależność kastowa była głównym kryterium wyboru, dziś rozpatrywana jest głównie sytuacja materialna.

Wybór musi zostać zaaprobowany przez wróżbitę, który dokładnie bada daty urodzin przyszłych małżonków sprawdzając, czy są sobie przeznaczeni. Negatywna odpowiedź oznacza rozpoczęcie poszukiwań od początku. Dziś, choć wciąż małżeństwa są aranżowane, młodzi mają możliwość wyrażenia swojej opinii przed ślubem. Przedstawia się ich sobie podczas ceremonii zbliżonej do naszych zaręczyn, na której to kapłan odprawia nad nimi krótką modlitwę. W bardziej konserwatywnych rodzinach mogą oni liczyć co najwyżej na wymianę fotografii.

Przygotowania do ślubu

Jednym z ważniejszych elementów ceremonii ślubnej jest moment wymiany girland przez przyszłych małżonków., ceremonia ślubna w Indiach

Jednym z ważniejszych elementów ceremonii ślubnej jest moment wymiany girland przez przyszłych małżonków.

Gdy zbliża się data ślubu ojciec panny młodej umieszcza tilak (czerwona kropka) na czole pana młodego. Siostra lub szwagierka dekoruje pannę młodą szarfą, a przyszli teściowe wręczają jej podarunki. Przez resztę wieczoru panuje niezwykle świąteczna atmosfera. Dominują wspólne śpiewy i tańce. W tym czasie panna młoda dekoruje swoje ręce i stopy henną, tzw. mehndi ma przynieść szczęście w życiu małżeńskim. Zabawa trwa do białego rana i jest odpowiednikiem naszego wieczoru panieńskiego.

Ceremonia ślubna

W dniu ślubu pan młody uroczyście przybywa do domu przyszłej małżonki na białym koniu. Często ma on na sobie turban, z którego zwisają gęste frędzle przesłaniające mu wzrok. Tradycją jest, że nawet nie widząc drogi ma on trafić do przeznaczonej mu kobiety. Po przybyciu młodzi są sobie oficjalnie przedstawieni, a na znak akceptacji – wymieniają się kolorowymi girlandami. Zwyczaj ten jest jednym z ważniejszych elementów ceremonii ślubnej.

Pan młody przybywa do przyszłej małżonki na białym koniu.

Pan młody przybywa do przyszłej małżonki na białym koniu.

Właściwa uroczystość rozpoczyna się w środku nocy i obecna jest na niej jedynie najbliższa rodzina. Przy zgaszonych światłach młodzi siedzą i słuchają modłów kapłana. Całość oświetla jedynie ogień z ogniska. Na koniec świeżo poślubiona para oddaje cześć starszyźnie rodów. Krewni nakładają tilak na czoło pana młodego, a on sam na czole wybranki. Od tej pory kobieta przechodzi pod jego opiekę i powtarzać będzie tę czynność każdego dnia manifestując w ten sposób swój status cywilny. Panna młoda spędza ostatnią noc w domu rodziców, nazajutrz mąż odbierze ją i zawiezie w nowe miejsce.

Ceremonia ślubna w Indiach to ciekawe wydarzenie, jeśli masz zaproszenie lub okazję do uczestniczenia w hinduskim ślubie nie zastanawiaj się zbytnio. Od razu zarezerwuj promocyjne bilety lotnicze do Delhi.

(Visited 147 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz