24 godziny w Delhi

Zobaczenie wszystkich atrakcji Delhi w ciągu jednego dnia jest niemożliwe, jednak spędzając dobę w stolicy Indii można nabrać apetytu na dłuższe odwiedziny w tym historycznym mieście. Podpowiadamy, jak najlepiej wykorzystać jednodniowy pobyt w Delhi, gdzie zjeść i co trzeba koniecznie zwiedzić w pięknej metropolii nad Jamuną. Pamiętaj, że stolica już od pierwszego wejrzenia zauroczy Cię różnorodnością tradycji, religii i kultur i zapragniesz czym prędzej tu wrócić, z pewnością na dłużej.

Kuchnia w Delhi

Jeżeli lubisz kulinarne eksperymenty i chcesz spróbować tradycyjnej kuchni – koniecznie odwiedź rozległy obiekt Dilli Haat pomiędzy Kidwai Nagar West i Lakshmibai Nagar. Kompleks reklamowany zachęcającym hasłem The foods of India obejmuje czyste i tanie budki z jedzeniem prowadzone przez spółki promujące regionalną turystykę. Możesz tu skosztować nietypowych potraw takich jak curry z ryby z wyspy Minikkoj. Dania hinduskie i zachodnioeuropejskie serwowane są też w restauracji Nirula’s Pot Pourri przy Connaught Place w Nowym Delhi.

W przerwie między kupowaniem wyrobów regionalnego rzemiosła przy Baba Kharak Singh Marg a zwiedzaniem świątyni Hanuman Mandir warto odpocząć w popularnej kawiarni Coffee Home. Zlokalizowana jest nieopodal State Government Emporia. Spotkasz tu turystów z różnych zakątków świata, a obsługa lokalu mówi płynnie po angielsku.

Dilli Haat

Dilli Haat / fot. https://www.pinterest.com/pin/232850243208374939/

Niedaleko Dżama Masdżid, przy Gali Kababian, Jama Masjid położona jest najlepsza restauracja serwująca pyszne i sycące potrawy kuchni muzułmańskiej. Mowa oczywiście o lokalu należącym do Karim’s Hotel. Zjesz tu apetyczne mięsne tanduri i chleby wypiekane na miejscu.

Najważniejsze zabytki

Nie możesz opuścić Delhi nie zwiedzając serca nowoczesnej części miasta – Connaught Place. To ogromny plac otoczony sklepami, restauracjami serwującymi dania z całego świata, kinami i kawiarniami. Tu też mieszczą się monumentalne budynki z frontową kolumnadą, gdzie swoje siedziby mają banki i biura linii lotniczych. Turyści chętnie przebywają na Paharganj Baazar, naprzeciwko dworca kolejowego New Delhi, gdzie można tanio zjeść i przenocować w jednym z hoteli.

Kolejnym ważnym zabytkiem stolicy jest Brama Indii. Budowla została zaprojektowana przez Edwin Lutyensa w hołdzie indyjskim żołnierzom, którzy polegli w I wojnie światowej i na polu walki w Afganistanie. Okolice Bramy Indii dawniej stanowiły centrum brytyjskiej administracji. Obecnie mieszczą się tu lokalne Pola Elizejskie. Rajpath, czyli Droga Królewska otoczona jest trawnikami, drzewami, kanałami i fontannami.

Brama Indii

Brama Indii nocą / fot. https://www.pinterest.com/pin/142285669452923725/

Przed wylotem z Delhi koniecznie odwiedź najsłynniejszy starożytny bazar Chandni Chowk, który nadal pozostaje ważnym centrum handlowym Indii. Targowisko najlepiej zwiedzać wygodną rikszą, prowadzoną przez miejscowego kierowcę. Wśród pobliskich godnych polecenia atrakcji należy wymienić Świątynię Digambara – historyczne sanktuarium dżinijskie w oraz znany Ptasi Szpital w Delhi.

Najważniejszym miejscem kultu muzułmanów w tej części kraju jest Dżama Masdżid – Meczet Piątkowy z czerwonego piaskowca i białego marmuru. Został wzniesiony w 1644 roku z rozkazu Szahdżahana, by móc pomieścić 20 tysięcy wiernych. Meczet i fort znajdujący się naprzeciw stanowiły integralną część warownego miasta.

Zakupy w stolicy

Jeżeli poszukujesz miejsca, gdzie znajdziesz całodobowe bankomaty, mnóstwo luksusowych restauracji na światowym poziomie, ogrom zachodnich sklepów sportowych i ekskluzywne butiki z elegancką odzieżą – udaj się do Connaught Place. To prawdziwy raj dla miłośników drogich zakupów i produktów z wyższej półki o zawyżonych cenach. Niestety każdy przyjezdny musi się wystrzegać naciągaczy czyhających na turystów w podziemnym Palika Bazaar.

Palika Bazaar

Palika Bazaar / fot. https://www.pinterest.com/pin/544583779911544446/

Nieco bardziej przystępne ceny oferowane są na Tibetan Market. Na kolorowym targowisku można kupić produkty pochodzące z Tybetu – jak sama nazwa wskazuje – lub przedmioty stylizowane na tybetańskie. Stragan znajduje się na górnym końcu alei Janpath. Na tej samej ulicy w Jawahar Vyapur Bhavan funkcjonuje państwowy Central Cottage Industries Emporium, gdzie na sześciu piętrach sprzedawane są przeróżne towary – od artykułów spożywczych po materiały krawieckie. Przy Janapath mieści się też Survey of India Map Sales Office, gdzie kupić można precyzyjne mapy Indii. Podobny asortyment posiada sklep International Publications przy ulicy 40 Hanuman Lane na Connaught Place.

Wszystkie państwowe centra handlowe skupione są wokół Baba Kharak Singh Marg w pobliżu Connaught Place, z kolei pomiędzy Chandni Chowk i Chawri Baazar znajdują się bazary Starego Delhi. Najlepsze zakupy spożywcze zrobisz na Khan Market, zaś na Sarojini Nagar Market kupisz świeże warzywa, artykuły gospodarstwa domowego i nadwyżki odzieży wyprodukowanej na eksport.

Choć koncepcja organizacji ogrodów zoologicznych w Indiach budzi kontrowersje z powodu braku odpowiednich warunków sanitarnych, wielu podróżnych decyduje się zakończyć swoją jednodniową przygodę w Delhi właśnie w tutejszym zoo. Narodowy Park Zoologiczny w stolicy liczy aż 71 hektarów. Na takim obszarze pomieszczono 1350 zwierząt reprezentujących blisko 130 gatunków z całego świata. Tanie bilety lotnicze z Polski do Delhi pozwolą Ci zobaczyć różnorodność Zoo na własne oczy. Delhijski ogród sąsiaduje z zamożną dzielnicą Sunder Nagar, słynącą z imponującego targu antyków oraz kultowych sklepów cukierniczych. Tu też udają się bogaci przyjezdni wraz z całymi rodzinami.

(Visited 223 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz