2016 najgorętszym rokiem w historii. W Indiach odnotowano rekordowe upały

Początek roku to dla wielu instytucji czas podsumowań. Nie inaczej stało się w przypadku międzynarodowej organizacji Climate Nexus, która opublikowała raport z analiz średnich temperatur z ubiegłego roku. Wynika z niego, że 2016 rok był najcieplejszym od momentu rozpoczęcia systematycznych pomiarów zapoczątkowanych pod koniec XIX wieku, zaś najgorętszym miesiącem okazał się tym razem lipiec, a nie jak dotychczas – sierpień. Pod lupę wzięto badania prowadzone przez specjalistów z takich instytucji jak Światowa Organizacja Meteorologiczna, Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna oraz Japońska Agencja Meteorologiczna. Wszystkie z nich prowadzą do tego samego wniosku – wzrost średniej globalnej temperatury jest coraz bardziej odczuwalny.

Historyczny rekord padł w Kuwejcie – 54 stopnie Celsjusza to najwyższy wynik na półkuli wschodniej. Ponadto aż trzynaście krajów odnotowało w ubiegłym roku znaczny wzrost temperatur – między innymi Indie, Irak i Nigeria. Za najgorętszy i najsuchszy obszar subkontynentu indyjskiego uważa się pustynne rejony Radżastanu. Choć mieszkańcy tego stanu żyją z turystyki i rolnictwa – zasadniczym problemem regionu jest brak wody, bardzo niewielkie roczne opady oraz fale upałów nawiedzające północno-zachodnie Indie od maja do lipca. Warto również wspomnieć, że Radżastan zapisał się na kartach Księgi światowych rekordów Guinnessa już 19 maja 2016 roku. W mieście Phalodi termometry wskazały tego dnia aż 51 stopni Celsjusza. W północno-zachodnich Indiach dokuczliwy skwar jest powszechnym zjawiskiem w okresie poprzedzającym porę deszczową, jednak upały powyżej 50 stopni nawet tutaj są rzadkością. Nadejście monsunowej pory roku jest zwiastunem ochłodzenia i nadejścia turystów przybywających tu z Europy i Stanów Zjednoczonych. Przyjezdni preferujący bardziej sprzyjające warunki atmosferyczne wybierają latem wysokogórskie regiony takie jak Sikkim i Kaszmir, zaś do Radżastanu przybywają od połowy listopada do końca marca, wybierając tanie loty do Delhi.

Jaisalmer

Wielbłąd na pustyni w Jaisalmer / fot. https://pixabay.com/pl/jaisalmer-wydmach-sam-sand-1502908/

Członkowie organizacji ekologicznych podkreślają, że konsekwencje postępujących zmian klimatycznych nie są identyczne dla wszystkich obszarów świata, zaś wzrost średniej temperatury na planecie nie jest równoznaczny z równomiernym wzrostem we wszystkich zakątkach Ziemi. Ocieplanie się klimatu wiąże się natomiast z nasileniem takich zjawisk pogodowych jak okresowe susze, upały lub ulewy. Nie oznacza to jednak, że ochłodzenia i lokalne opady śniegu przestaną występować. Pomiary prowadzone od 1890 roku przez organizację Climate Nexus, będące częścią projektu Climate Signals jednoznacznie wskazują, że średnia temperatura globu systematycznie rośnie. Od końca XIX wieku wzrosła ona o około 1 stopień Celsjusza. Klimatolodzy i meteorolodzy alarmują, że bezpieczny limit wzrostu temperatury na naszej planecie wynosi 1,5 stopnia Celsjusza. Zdaniem niektórych naukowców przy wciąż rosnącej emisji gazów cieplarnianych próg ten może zostać przekroczony już za 25 lat.

(Visited 19 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz